Koncertem Paschalnym zakończyły się warsztaty muzyczno-liturgiczne w Głogówku.
Dzisiaj (21 kwietnia) w Głogówku zakończyły się III Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne organizowane przez tamtejszą parafię św. Bartłomieja Apostoła. Mszy św. w intencji uczestników przewodniczył bp Rudolf Pierskała.
- Ewangelia ma w sobie coś z melodii. Zaczyna się od Gloria wyśpiewanego przez aniołów podczas narodzenia Pana Jezusa, a kończy się Alleluja po Jego zmartwychwstaniu. Między Gloria i Alleluja jak refren przewijają się różne błogosławieństwa. „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła…”, „Błogosławieni ubodzy w duchu”, „Błogosławieni, którzy słuchają Słowa Bożego” i na końcu „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. Błogosławieństwa jak refren. Muzyka pomaga nam zbliżyć się z ziemi do nieba. Piękna muzyka, piękny śpiew wznosi nas do Boga. To dlatego tak ważna jest rola muzyków kościelnych: kantorów, organistów, chórów, schol, orkiestr. Dlatego dobrze, że przez kilka dni ćwiczyliście, by jeszcze lepiej śpiewać - mówił w homilii bp Pierskała.
Warsztaty śpiewu chóralnego (19-21 kwietnia) prowadzili: prof. Małgorzata Podzielny z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Katarzyna Młynarska, trener wokalny, dyrektor Studium Wokalnego we Wrocławiu i Marcin Wasilewski-Kruk, dyrygent, wokalista, kantor bazyliki mariackiej w Krakowie. Wszyscy troje dyrygowali chórem uczestników warsztatów, który zaśpiewał podczas finałowego Koncertu Paschalnego w głogóweckiej kolegiacie. Zwłaszcza końcowa pieśń paschalna „Chrześcijanie, klaszczcie w dłonie. Alleluja!” - która powstała w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym do słów Piotra Abelarda z muzyką Pawła Bębenka - porwała słuchaczy do wybuchu entuzjastycznej radości.
- Za nami trzy dni pracy nad repertuarem muzycznym, ale i doskonaleniem daru od Boga, jakim obdarzył nas, dając nam umiejętności wokalne. Tym koncertem chcieliśmy pokazać piękno muzyki sakralnej, ale i przypomnieć jaką ona daje moc - powiedziała w imieniu uczestników warsztatów ich współorganizatorka Jolanta Dyda z Prudnika.
- Cieszymy się, że warsztaty się rozwijają. W pierwszych uczestniczyło 40 osób, rok temu - 70, a dzisiaj jest prawie 100. Wiele osób przyczyniło się do tego pięknego dzieła, a parafianie z Głogówka i Rzepczy gościli uczestników warsztatów pod swoim dachem - powiedział ks. Mateusz Mandalka, organizator III Warsztatów Muzyczno-Liturgicznych w Głogówku.
Po koncercie ks. Piotr Kierpal, duszpasterz muzyków kościelnych diecezji opolskiej poinformował, że biskup opolski Andrzej Czaja ustanowił ks. M. Mandalkę asystentem duszpasterza muzyków kościelnych.
Chrześcijanie, klaszczcie w dłonie. Finał III Warsztatów Muzyczno-Liturgicznych w Głogówku