Biskup opolski Andrzej Czaja podczas XIII Diecezjalnego Święta Rodziny przedstawił program odnowy życia parafii i rodzin diecezji opolskiej.
Już po raz trzynasty – jak zwykle 1 maja, w święto św. Józefa Robotnika – odbywa się Diecezjalne Święto Rodziny. Pogoda dopisała wyjątkowo, więc w Jemielnicy pojawiło się dzisiaj kilka tysięcy osób.
Wspólne przeżywanie święta rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja. Koncelebrował bp Waldemar Musioł, ks. prałat Henryk Pichen (proboszcz w Jemielnicy), ks. Jerzy Dzierżanowski oraz kilku księży proboszczów i wikariuszy (głównie związanych z Bractwem św. Józefa, które w Jemielnicy ma swoją diecezjalną siedzibę i 1 maja swoje wyjątkowe święto). W pięknym pocysterskim kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP sporo było rodzin z małymi dziećmi, lecz większość uczestników Eucharystii stanowiły osoby starsze.
- Potrzebujemy bardzo reformy, odnowy życia Kościoła, chrześcijańskich rodzin i naszych serc - wyznawców Chrystusa. Potrzebujemy odnowy duchowej - mówił w homilii bp A. Czaja, nawiązując do swojego wielkopostnego listu pasterskiego, w którym zarysował w sześciu - comiesięcznych - krokach program odnowy parafii i rodzin diecezji opolskiej.
- W tej naszej odnowie życia o to chodzi, by Kościół, nasze rodziny funkcjonowały tak jak powiedział Sobór Watykański II, „odczytując spuściznę Dziejów Apostolskich”. Trzeba abyśmy jako chrześcijanie w świecie stanowili wspólnotę uświęcenia, braterstwa, wspólnotę otwartą i służebną. Nie ma co reformować świata. Weźmy się za reformowanie, odnowę Kościoła: naszych parafii i rodzin - poczynając od własnego serca. A to przyczyni się do przemiany świata. Bo to chrześcijanie dokonali wielkiej przemiany świata w ówczesnym cesarstwie rzymskim. Bez debat, bez programów, bez wskazań, co mają czynić ludzie świata, tylko biorąc się za siebie. Podejmując trud życia na miarę Chrystusowej Ewangelii - mówił ordynariusz opolski.
Bp Andrzej Czaja w czasie kazania. Andrzej Kerner /Foto GośćBp Andrzej Czaja szczegółowo przedstawiał propozycje odnowy, jakie zawarł w kroku 1 („prostota i otwartość”) i 2 („dobry przykład”). - Mam nadzieję, że w kwietniu wielu z nas postawiło ten pierwszy z sześciu kroków: prostotę i otwartość. To nie jest tylko podpowiedź na kwiecień roku Pańskiego 2024. To podpowiedź na nasze życie. Kwiecień miał być zaczątkiem funkcjonowania naszych parafii i domów w prostocie i otwartości - mówił.
Na koniec Mszy św. ks. Paweł Chyla, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, odczytał dekret biskupa opolskiego ustanawiający w Jemielnicy nową instytucję diecezjalną „Dom Towarzyszenia Duchowego - Nazaret” , którego dyrektorem został mianowany ks. Tomasz Szczeciński.
Więcej o tym Domu TUTAJ