Już po raz trzeci w Głogówku przygotowano dla nich dzień pełen atrakcji, zabawy i radości.
Wśród ponad 250 uczestników byli podopieczni z 15 placówek: warsztatów terapii zajęciowej oraz szkół specjalnych z całego regionu, od Brzegu przez Krapkowice, aż po Prudnik czy Kędzierzyn-Koźle. Wydarzenie uświetnili przedstawiciele władz: Monika Jurek, wojewoda opolski, Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, Joanna Raźniewska, opolski kurator oświaty, Radosław Roszkowski, starosta prudnicki, Piotr Bujak, burmistrz Głogówka a także delegaci z różnych służb mundurowych.
Podczas oficjalnego otwarcia na głogóweckim Rynku, burmistrz przekazał klucze do miasta głównym organizatorom obchodów. Złożył je w ręce dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Wandy Chotomskiej w Głogówku.
Pracowników z głogóweckiego SOSW i Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych, które było współorganizatorem wydarzenia wspierali wolontariusze głównie młodzież z głogóweckich szkół, Policja z Prudnika, Ochotnicza Straż Pożarna w Głogówku, medycy, Bractwo Motocyklowe Głogówek i motocykliści z Prudnika.
Przy muzyce wypuszczono całe pudło balonów a następnie uczestnicy przeszli na Plac Zamku Oppersdorffów. Tam, po przemówieniach, na wszystkich czekało już mnóstwo atrakcji. Malowanie folii i gipsowych figurek, formowanie wielkich baniek, robienie warkoczyków, oglądanie samochodów i sprzętu straży pożarnej, karetki, policji, siedzenie na wielkich motocyklach, głaskanie lamy, dojenie sztucznej krowy, naklejki-tatuaże, zabawy sportowe czy dmuchańce to tylko niektóre z nich. Była też wystawa plastyczna i wiele pyszności...
- Ja jestem pierwszy raz i było bardzo fajnie. Mogliśmy zrobić sobie zdjęcie w fotobudce, były baloniki, kiełbasa i dużo innych rzeczy. Pogoda też była super. A na przyjazd tutaj przygotowaliśmy plakat... - opowiadają z przejęciem Mariola Grosz, Wadim Mordak, Andrzej Szynol z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Krapkowic. - Jesteśmy tu drugi raz. To dobra integracja osób z niepełnosprawnościami - dodaje Iwona, opiekun ich grupy.
Oficjele zgodnie zwracali uwagę na rolę osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie.
Alpaki były jedną z większych atrakcji... Jarosław Jurkowski /UM GłogówekMarek Muszyński, dyrektor SOSW w Głogówku wskazywał: - Chcemy pokazać wszystkim, że osoby z niepełnosprawnościami są bardzo ważną częścią tego świata, dlatego organizujemy wiele imprez integracyjnych, by osoby z niepełnosprawnościami spotykały się z mieszkańcami.
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, wskazując na konieczność wsparcia samych niepełnosprawnych, ale także rodzin, które opiekują się osobami mówiła o możliwościach, jakie daje nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Zaś Monika Jurek Wojewoda Opolski mówiła wprost: - Głogówek jest dziś stolicą osób niepełnosprawnych naszego województwa!
Okazało się przy tym, że przygotowane, bardzo proste atrakcje to świetna zabawa - nie tylko dla samych bohaterów dnia, ale także dla nadzorujących poszczególne stanowiska wolontariuszy.
- Jesteśmy tu wolontariuszkami pierwszy raz, przyszłyśmy by pomóc w organizacji różnych stanowisk. I widzieliśmy, że te osoby niepełnosprawne bawiły się lepiej niż pełnosprawne, że im się podoba. To było fajne. Mogliśmy im pomóc, ale sobie świetnie radzili - dzielą się wrażeniami Milena Kadłuczka i Tatiana Sopata, uczennice SP2 z Głogówka.
Obchody przypadły w tym roku 8 maja. Tu pamiątkowe zdjęcie wolontariuszy i organizatorów. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość