III Dni Dulcissimiańskie w Raciborzu

W planie m.in. czuwanie modlitewne, sympozjum pt. "Przez krzyż do chwały", a także piknik rodzinny.

Dni Dulcissimiańskie, organizowane w Raciborzu po raz trzeci, odbędą się od 17 do 19 maja. 

- Zapraszam wszystkich na III Dni Dulcissimiańskie dedykowane służebnicy Bożej s. Dulcissimie Hoffmann, stygmatyczce, mistyczce, siostrze ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która zmarła w opinii świętości w raciborskim Brzeziu - zaprasza s. Małgorzata Cur SMI.

III DNI DULCISSIMIAŃSKIE 2024
Siostry Maryi Niepokalanej

W ramach III Dni Dulcissimiańskich w piątkowy wieczór (17 maja) o 19.30 zaplanowane jest czuwanie modlitewne w kościele św.św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu.

W sobotę o 9.00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Raciborzu sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji gliwickiej Jana Kopca. Natomiast o 10.30 w Domu Kultury "Strzecha" (ul. Londzina 38) rozpocznie się sympozjum pt. "Przez krzyż do chwały".

  • 10.45 - "Misterium ludzkiego cierpienia w nauczaniu św. Jana Pawła II" - ks. dr Wojciech Bartoszek.
  • 11.15 - "Ryzyko w miłości bliźniego na przykładzie heroicznej gościnności bł. Rodziny Ulmów" - Agnieszka Bugała.
  • 11.45 - "Dziecko specjalnej troski. Choroby s. Dulcissimy" - ks. prof. Henryk Olszar.
  • 12.45 - "Choroba ciała a choroba duszy. Wpływ fizycznego cierpienia na stan psychiczny s. Dulcissimy" - Bożena Radzio, lekarz psychiatra.
  • 13.15 - "Droga krzyżowa brzeskiej mistyczki " - ks. dr Przemysław Krakowczyk SAC.

Sympozjum zakończy panel świadectw pt. "Owoce wstawiennictwa s. Dulcissimy", który poprowadzi Agnieszka Bugała.

W niedzielę (19 maja) o 10.30 w kościele św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem arcybiskupa katowickiego Adriana Galbasa. Homilię wygłosi biskup opolski Andrzej Czaja.

Od 12.00 zaplanowany jest piknik rodzinny w klasztornym ogrodzie. A o 15.00 w kościele rozpocznie się koncert Chóru Brzezie i zaproszonych gości przy udziale orkiestry symfonicznej PSM I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod dyrekcją Andrzeja Rosoła.


Helena Joanna Hoffmann urodziła się 7 lutego 1910 r. Pochodziła ze Zgody, dzielnicy Świętochłowic, a jej rodzinne korzenie sięgały Gąsiorowic w parafii Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy. Była rezolutnym dzieckiem, dość szybko odkryła powołanie zakonne. Wstąpiła do sióstr Maryi Niepokalanej i przyjęła imię Maria Dulcissima. Postulat przeżywała we Wrocławiu, a nowicjat w Nysie. Już wtedy pojawiły się pierwsze symptomy choroby, która poważnie rozwinęła się w 1933 r., kiedy s. Dulcissima zamieszkała w Brzeziu. 18 maja 1936 r., w wieku 26 lat, zmarła w opinii świętości. Została pochowana na cmentarzu przy kościele św.św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu.

W 2000 r. jej szczątki ekshumowano i przeniesiono do sarkofagu na placu kościelnym. Co dnia palą się tam liczne znicze, pojawiają nowe listy i prośby o wstawiennictwo. Postępowanie beatyfikacyjne na etapie diecezjalnym w latach 1999-2019 przeprowadził Kościół katowicki. 

Służebnica Boża s. Dulcissima jest niezwykle skuteczną wstawienniczką u Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..