Jakie znaczenie mają odkrycia archeologiczne dokonane w katedrze opolskiej?

O metodyce badań archeologicznych w katedrze opolskiej opowie archeolog dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.

Spotkanie pt. "W tafli wody odbita - nauka zwierciadłem przeszłości. Metodyka badań archeologicznych w katedrze opolskiej" odbędzie się w poniedziałek 3 czerwca o 16.30 w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu (ul. Damrota 1, sala 106). Zapraszają Stowarzyszenie Rodło Opole, Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego oraz Opolski Klub Krajoznawców.

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska jest archeologiem, pracownikiem naukowym Instytutu Historii UO oraz Instytutu Śląskiego, która od 2022 roku prowadziła prace wykopaliskowe w katedrze opolskiej. Wówczas pod posadzką obecnej świątyni oczom badaczy ukazał się pełen obrys prezbiterium kościoła, który wybudowany był na planie krzyża łacińskiego w pierwszych dekadach XIII wieku.

Zachowane detale architektoniczne i warstwy kulturowe odkryte podczas badań ukazały świetność i rozmach kulturowy dawnych epok. Pod posadzką obecnej katedry odkryto relikty stanowiące dolne partie murów kościoła, którego istnienie poświadcza dokument z 1223 roku, w którym wymieniany jest pleban Reginald. Świątynia składała się z prezbiterium z aneksem po stronie północnej, transeptu, trójnawowego korpusu oraz masywu wieżowego, tzw. westwerku.

Szeroko zakrojone prace wykopaliskowe już się zakończyły, ale katedra wciąż pozostaje niedostępna dla wiernych. Już wiemy, że po zakończeniu remontu - w myśl ustaleń poczynionych przez diecezję i opolską wojewódzką konserwator zabytków - eksponowane będą dwie narożne służki odkrytego prezbiterium starszego kościoła kolegiackiego, mury dawnej zakrystii i schody wiodące do krypt znajdujących się w nawie północnej, pod kaplicą św. Anny i kaplicą adoracji Najświętszego Sakramentu. Natomiast pomiędzy kaplicami, eksponowany będzie blok ceglany z polichromią, przeniesiony tam przez konserwatorów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..