Wy, laureaci jesteście namacalnym dowodem, że lekcja religii w szkole jest ważna, potrzebna i w naszej diecezji ma się bardzo dobrze - mówił podczas gali ks. Jerzy Kostorz.
To właśnie na niej, 6 czerwca w Muzeum Diecezjalnym w Opolu, podsumowano konkursy Wydziału Katechetycznego, wręczono nagrody i wyróżnienia. Na uroczystość zaproszono laureatów tegorocznych konkursów, nauczycieli i rodziców. Obecni byli również bp Rudolf Pierskała, Marek Leśniak, opolski wicekurator oświaty, Bronisława Ogonowski, dyrektor Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, Bartosz Medyk, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO oraz Beata Kowal, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Miasta Opola.
- Dzielcie się tą radością w domu, w szkole. Trzeba o tym opowiadać i cieszyć się z tego sukcesu - mówił do uczestników bp R. Pierskała. Zaś nawiązując do wiodącego tematu - świętych przypomniał słowa św. Jana Bosco. - Zapytano go kiedyś, czym się wyróżnia dobry wychowawca. Odpowiedział: "Mówi swojemu wychowankowi tysiąc razy to samo, licząc, że za 1001. razem to przyjmie, zaakceptuje i tak postąpi". Dobry wychowawca musi być przyjazny i stanowczy. Połączyć jedno z drugim nie jest łatwo - tu się zaczyna droga do świętości dla wychowawców. A dla nas wszystkich jej początkiem są słowa: proszę, przepraszam, dziękuję. Ta droga zaczyna się też od cichego zamykania drzwi, nawet jak jesteśmy zdenerwowani.
Ks. Kostorz, organizator gali, dyrektor Wydziału Katechetycznego podkreślał rolę nauczycieli, to, że nie tylko nauczają religii, ale i wychowują do wartości. Dziękował też sponsorom, dzięki którym można było nagrodzić tylu laureatów. Gratulacje i uznanie wyrazili również przedstawiciele kuratorium i urzędu marszałkowskiego. Muzycznie galę uświetnił występem na perkusji Jakub Rippel z Dobrzenia Wielkiego, uczeń Jazz Centrum z Opola.
Łącznie w konkursach wzięło udział 3230 uczniów z 297 szkół diecezji opolskiej.
W Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Religijnej Żak 2024 w etapie szkolnym uczestniczyło 1340 uczniów ze 147 szkół, a w finale 78, z których 54 uzyskało tytuł laureata. Temat to: „W drodze do świętości - Młodzi święci i błogosławieni”.
Z klas IV-VI zwyciężył Jakub Andrzejewski z ZS w Prudniku (katechetka: Danuta Kędzior), drugie miejsce zajęła Agnieszka Jamicka ze SP 18 w Raciborzu (s. Małgorzata Pogoda), a trzecie Hanna Pros z PSP w Staniszczach Małych (Jolanta Koj). Wśród klas VII-VIII pierwsze trzy miejsca zajęli: Julia Rataj z PSP w Borkach Wielkich (Anna Meryk), Magdalena Nowak i Joanna Fohler - obie z PSP 1 w Oleśnie (Wioletta Sukiennik).
Julia Rataj przygotowania zaczęła już na początku roku szkolnego.
- Startuję już czwarty raz. Najtrudniej było się zmotywować, żeby się przygotowywać, bo nieraz trzeba było zrezygnować z czegoś, żeby poczytać jakieś materiały. Ale bardzo podobały mi się życiorysy świętych - okazało się, że są bardzo ciekawe i że możemy się wzorować na nich - mówi.
- Ja też startuję od czwartej klasy, bo zwykle ciekawią mnie tematy. Z tych świętych najbardziej spodobała mi się Joanna d'Arc, bo jest moją imienniczką i zmarła z imieniem „Jezus” na ustach - opowiada Joanna Fohler.
Jej katechetka, Wioletta Sukiennik z SP 1 w Oleśnie dodaje: - Ja zawsze zachęcam do udziału i próbujemy. Myślę, że warto. Tegoroczny temat był bardzo ciekawy i taki akurat dla młodzieży. Młodzi święci i błogosławieni, zwłaszcza ci żyjący bliżej współczesności, to świetne wzorce. Mnie samą zachwycił bł. Carlo Acutis. Wcześniej słyszałam o nim od proboszcza, który opowiadał o nim po powrocie z Włoch, ale podczas przygotowań do konkursu poznałam doskonale jego życiorys i ujął mnie swoją „autostradą do nieba” i podejściem do Eucharystii. Myślę, że materiał na świętego tkwi w każdym z nas i, jak pokazuje historia, z takich niezbyt dobrych na początku wychodzą super święci. Dlatego warto ich pokazywać.
W Diecezjalnym Konkursie Artystycznym z 356 ocenionych prac nagrody i wyróżnienia otrzymało 27 autorów. Także tu tematem byli święci.
W kategorii klas I-IV SP najbardziej spodobał się wizerunek św. Rity autorstwa Natalii Lotzwi z Ligoty Turawskiej (Justyna Kornek). Elżbieta Wojszczyk z Opola (II miejsce, nauczyciel: Mateusz Stadnicki) przedstawiła o. Pio, a Joanna Włodarczyk z Prudnika (Irena Luty-Cieśla) - św. Dominika.
- Natalia startowała pierwszy raz i od razu udało jej się wygrać. Wybrała św. Ritę, bo często odwiedzamy Głębinów, spędzamy tam czas a i mamy się za co odwdzięczać tej świętej. Poza tym jej atrybutem są róże a Natalka lubi kwiaty, przyrodę, zbiera te płatki róż. Innym atrybutem jest też cierń i on również jest na rysunku. Natalka spędziła nad tą pracą dużo czasu, ale było widać, że sprawia jej to dużą radość - przyznaje mama laureatki, Kerstina Lotzwi.
Z klas V-VIII SP najlepszy okazał się szkic Emilii Dradrach z Branic (s. Sylwia Frączek). Za nią uplasowały się Katarzyna Stawik (SP 10 w Nysie, Bożena Gruszka) i Nikola Musioł (ZSP w Kórnicy, ks. Andrzej Majcherek).
- Startowałam pierwszy raz, a rysuję od 3-4 lat. Na tę pracę poświęciłam dwa dni, najwięcej zajęła mi twarz. Wybrałam św. Maksymiliana M. Kolbego, bo oddał życie za współwięźnia w Auschwitz. To szkic ołówkiem i pastelami. Nie spodziewałam się wygranej, ale satysfakcja jest duża - przyznaje Emilia Dradrach.
Wśród szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęła Agata Wład z Nysy (Sebastian Bem), a za nią Natalia Kalisz (CKZiU w Strzelcach Opolskich, Edyta Bem) i Anna Węsiora (ZSB w Opolu, Elżbiet Studnicka). Z uczestników ze szkół specjalnych najlepsza okazała się Patrycja Jendrzej (ZPO „Ósemka” w Strzelcach Opolskich, Aneta Dada) i kolejno: Jakub Ignasiak (ZPS w Nysie, Lidia Woźna-Żołdak) i Kacper Dziewior (OS-W dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, s. Barbara Panfil). Przyznano też wyróżnienia specjalne za technikę wykonania. Otrzymali je: Maria Orlik (PSP w Tarnowie Opolskim, Teresa Szczędzina), Emilia Bednarz (OSO w Sternalicach, Beata Pytka) i Magdalena Stroka (ZSP w Białej, Tomasz Heda).
Anna Meryk, katechetka z ZSP w Borkach Wielkich zmobilizowała do udziału w konkursach sporą grupę uczniów. - Żeby zachęcić do udziału, trzeba przekonać ich, że im się chce. A im więcej uczeń wie, umie, to zaczyna go to ciekawić i chętniej poświęca czas. Potem szukaliśmy różne formy pracy: łączyliśmy się na Teamsie, czytaliśmy, rozwiązywaliśmy testy i układaliśmy pytania. Ważna była też praca zespołowa - uczestnicy spotykali się, odpytywali wzajemnie, wymyślali metody, żeby zapamiętać materiał, a przy tym integrowali się. Z wielką radością stwierdzam, że wszyscy nasi finaliści zostali laureatami. Także ten temat był wyjątkowo wdzięczny a materiały na pewno do wykorzystania przez lata - tłumaczy.
Nagrodzeni zostali też finaliści etapu diecezjalnego XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej Radom 2024, którzy reprezentowali później diecezję na finale ogólnopolskim. Byli to: Olivier Dydzik (Julia Dziób) i Hanna Kała (Sabina Bęben) – oboje z Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Broniewskiego w Strzelcach Opolskich oraz Jacek Reinert z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu (Małgorzata Chalińska).
- Ja startuję trzeci raz, a drugi dostałam się do finału. Myślę, że tegoroczny konkurs był najtrudniejszy - tematem przewodnim była społeczna nauka Kościoła, więc tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że udało się dostać do tego etapu. To nie chodzi tylko o nagrody, ważna jest też świadomość, że jesteśmy coraz bliżej Boga, coraz więcej o Nim wiemy, a informacje tu zdobyte pomogą w lepszym życiu - stwierdza Hanna Kała. Przyznaje, że to był ogrom materiału i wiele czasu poświęciła na czytanie encyklik, katechizmu czy fragmentów Biblii.
Wręczono też dyplom, przesłany z Warszawy za zajęcie 4. miejsca w ogólnopolskim konkursie „Biblia i przypowieści biblijne”, które zajął Mateusz Świerc.