Barwne stroje, energetyczna muzyka i śpiewy oraz radosne tańce.
Dzisiaj (28 czerwca) w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Komes i Przyjaciele”. Pierwszy dzień festiwalowy miał miejsce w amfiteatrze na os. Piastów przy Osiedlowym Domu Kultury „Komes”. Właśnie w tym miejscu prawie 40 lat temu powstał Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Komes”. Jego założyciele – Zbigniew i Barbara Stanisiowie przez wiele lat organizowali międzynarodowe festiwale folklorystyczne. W tym roku – po kilku latach przerwy - festiwal wrócił do miasta. Organizuje go znów zespół Komes i Miejski Dom Kultury.
Nieoficjalną inauguracją tegorocznego festiwalu był radosny motyw muzyczny zagrany na flecie prostym przez prowadzącego koncert dr. Mariusza Pucię, etnomuzykologa z Uniwersytetu Opolskiego. – Mam nadzieję, że znów ten festiwal wejdzie w tradycję imprez kulturalnych w Kędzierzynie-Koźlu i za rok spotkamy się ponownie – powiedział, otwierając festiwal Tomasz Radłowski, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla. Pozdrowienia w imieniu burmistrza Agrygentu (Sycylia, Włochy) przekazał jego delegat Umberto Croce, członek jednego z występujących zespołów. Wprawdzie M. Pucia rozmawiał z nim po angielsku, a delegat mówił po włosku i wszystko odbywało się bez tłumaczenia, ale to nikomu nie przeszkadzało. A może nawet wręcz przeciwnie.
A potem z minuty na minutę było jeszcze bardziej radośnie i wesoło. Po „chodzonym” w wykonaniu Komesu na scenie pokazały się zespoły Picciotti da Purteda z Agrygentu (Sycylia, Włochy), Rusalia z Gorniego Bogrova (Bułgaria), Padureanca z Deva (Rumunia) i Matices – Yachay z Ekwadoru, wzbudzając szczery aplauz publiczności, która w liczbie grubo ponad stu osób zebrała się w gorące czerwcowe popołudnie w osiedlowym amfiteatrze.
W antraktach między występami honorowano zasłużone dla Komesu osoby, w tym założycieli zespołu. Co ciekawe i warte zauważenia – na koncercie była też grupka dzieci i wiele z nich z rozdziawionymi buźkami patrzyło na barwne, różnorodne i autentyczne widowiska tańca ludowego, jakie tworzyli goście festiwalu. Naprawdę warto było zobaczyć chłopczyka, który przed sceną tańczył razem z Sycylijczykami, a jego ciało każdym mięśniem wyrażało radość, która musiała go po prostu przepełniać. Najwyraźniej – tradycja ludowa jest dobra nie tylko dla wspominających dawne dobre czasy ludzi sędziwych.
Jutro druga część festiwalu na Rynku w Koźlu. Parada zespołów rozpocznie się o godz. 14.30 na ul. Piramowicza, a godz. 16 rozpoczną się występy zespołów na rynku.
Fragmenty dzisiejszych występów można zobaczyć poniżej.
Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych w Kędzierzynie-Koźlu