Aż cztery wystawy przygotowano z okazji 70-lecia Opolskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.
Opolskie środowisko plastyczne obchodzi jubileusz 70-lecia utworzenia Opolskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). 18 grudnia 1954 r. na wniosek Zarządu Zespołu Artystów Plastyków Opolszczyzny, Zarząd Główny ZPAP podjął uchwałę o powołaniu Oddziału w Opolu. Wcześniej opolscy artyści należeli do okręgu w Katowicach (wówczas: Stalinogrodzie). Polskie środowisko artystyczne na Opolszczyźnie zaczęło się jednak tworzyć tuż po wojnie. Legendarnym liderem środowiska i przez cztery kadencje przewodniczącym związku był Władysław Początek (wielu mieszkańców regionu ma okazję na niemal codzienny kontakt z jego sztuką np. w odrestaurowanym fresku poczekalni dworca PKP Opole Główne).
Początki działalności przypadły nie tylko na trudny okres powojenny, ale także na czasy stalinowskie, polityczne sterowanie kulturą przez rządzących komunistów i dyktaturę socrealizmu w sztuce. Plenerowa wystawa na opolskim rynku pokazuje pierwsze lata i dziesięciolecia, również zmagania o artystyczną wolność i niezależność. Przytoczona jest m.in. przepyszna anegdota o dialogu Władysława Początka z partyjnym funkcjonariuszem (spisana przez inną legendę opolskiego środowiska twórczego – architekta Andrzeja Hamadę).
„Humorystycznie zakończył się komisyjny odbiór dużego malowidła ściennego na placu Wolności. W pośpiechu porządkowano i dekorowano cały plac, bo tu będzie stała trybuna 1-majowego pochodu. Na nowym, świeżo otynkowanym murze obok filharmonii opolscy plastycy napisali piękne kolorowe panneau. Rewelacja! W komisji brylowali prominenci, a jakże, partyjni. Na ogół się podobało, ale któryś z działaczy zapytał, co to za malowidło ma właściwie przedstawiać (bo było nietematyczne, jakieś tęczowe esy-floresy zamiast przyzwoitego robotnika czy chłopa). I zabrał głos sam Władysław Początek, już wówczas nestor opolskich plastyków, prezes ZPAP: »Tu, ten wielki łuk z lewej strony to jest, towarzysze, tęcza wschodzącego socjalizmu«. »A co to ma być tam z prawej na dole, te plamy?« zapytał jeszcze notabl wskazując brudne wykwity na świeżym tynku. »A to są, towarzyszu, resztki gnijącego kapitalizmu« odparł z uśmiechem po krótkiej konsternacji prezes Początek” – wspominał A. Hamada.
Na samym początku związek liczył 12 osób, obecnie ma 100 członków. Przez 70 lat działalności należało do niego ok. 280 osób (nazwiska wszystkich znajdują się na dużej tablicy na wystawie w Muzeum Śląska Opolskiego). Z grona założycieli opolskiego ZPAP żyją do dziś Jerzy Beski oraz Marian Szczerba. Obecnie prezesem Opolskiego Okręgu ZPAP jest Andrzej Sznejweis.
Obraz 70 lat twórczości opolskich artystów plastyków ukazują trzy wystawy: w Muzeum Śląska Opolskiego (do 24 sierpnia), Galerii Pierwsze Piętro (do 6 sierpnia) i Galerii Muzeum Śląska Opolskiego (do 24 sierpnia). Każda z tych wystaw ma nieco inny charakter. Ekspozycja w Muzeum Śląska Opolskiego prezentuje historyczny dorobek środowiska – dzieła artystów zmarłych oraz starszych i średniego pokolenia. W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego (ul. Ozimska 10) można zobaczyć wybór prac o charakterze mniej oficjalnym, nieco chwilami zaskakującym. Natomiast w Galerii Pierwsze Piętro (ul. Krakowska 1) – twórczość najnowszą artystów Opolskiego Okręgu ZPAP.