W tym roku pielgrzymi jedynki zielonej niosą na Jasną Górę ikonę Matki Bożej Częstochowskiej.
W środę 17 sierpnia 1977 roku z inicjatywy ks. Edmunda Cisaka, sprzed kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu wyruszyła pierwsza Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. I chociaż po 15 latach zmienił się punkt formowania pielgrzymkowego strumienia na kościół św. Jacka w Opolu-Kolonii Gosławickiej, to grupa z opolskiej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła po dziś dzień - jako jedynka zielona - idzie na czele. A w tym roku niesie nie tylko krzyż i tablicę z nazwą opolskiej pielgrzymki, ale także sporych rozmiarów ikonę Matki Bożej Częstochowskiej.
Na jej odwrocie umieszczone jest wezwanie: „Maryjo, Matko i Królowo w 100-lecie kościoła i parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu zawierzamy Tobie wszystkich parafian i modlących się przed tym wizerunkiem. 1924-2024”.
100. rocznicę konsekracji kościoła będą świętowali za 74 dni - 26 października 2024 r., a 100. rocznicę erygowania parafii 1 maja 2025 r.
- Przeżywamy rok jubileuszowy, a ta ikona Matki Bożej została specjalnie napisana przez naszego parafianina pana Janusza Wójcika. Niesiemy ją na Jasną Górę razem z naszymi intencjami, by tam ją pobłogosławić i tam na zakończenie pielgrzymki dokonać zawierzenia całej naszej wspólnoty parafialnej. Potem ta ikona zawiśnie w naszym kościele i będzie widocznym znakiem jubileuszu - mówi ks. proboszcz Rudolf Świerc.
Z tego względu w tym roku jedynka zielona wyjątkowo nie formowała szyku razem ze strumieniem opolskim przy kościele św. Jacka, ale już o 7.30 wyszła z kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła i przeszła przez miasto na miejsce zbiórki i startu Pieszej Pielgrzymki Opolskiej.
Ikonę chcą ponieść przez całą drogę od swojej parafii aż po Jasną Górę. To dodatkowy ciężar, ale ks. proboszcz Rudolf Świerc podkreśla, że niosą go, bo mają za co Panu Bogu dziękować, za co Go uwielbiać i o co Go prosić.