Konkretna pomoc dla ofiar przestępstw

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia prowadzi dziewięć punktów wsparcia, w których pokrzywdzeni przestępstwem mogą bezpłatnie otrzymać pomoc materialną, prawną czy psychologiczną.

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia od 2022 roku po raz kolejny realizuje projekt pn. „Opolskie Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem”, który finansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości. - Projekt nakierowany jest przede wszystkim na przeciwdziałanie skutkom zaistniałych przestępstw, dlatego oferowana pomoc ma bardzo szeroki wymiar. Już skorzystało z niego ponad tysiąc beneficjentów - informuje Beata Balicka-Grabowska, koordynatorka projektu, który będzie realizowany do końca 2025 roku.

Całodobowa infolinia działa pod numerem 885 655 012. - Zadaniem specjalisty pierwszego kontaktu jest rozeznanie czy osoba, która zgłasza się osobiście bądź telefonicznie, kwalifikuje się do projektu. Zatem w pierwszej rozmowie dopytujemy, z jakimi problemami zgłasza się osoba, jakiego rodzaju przestępstwo zaistniało, jakie są jego skutki - tłumaczy Lidia Kaczyńska-Pampuch. Wyjaśnia, że osoba pierwszego kontaktu po przyjęciu zgłoszenia będzie prosiła o dokumentację potwierdzającą fakt zaistnienia przestępstwa, np. zaświadczenie z policji, wyrok sądowy, zaświadczenie o Niebieskiej Karcie. Wnioski o przyznanie pomocy raz na tydzień rozpatruje powołana komisja.

Z pomocy materialnej, prawnej, psychologicznej czy psychoterapeutycznej mogą skorzystać osoby pokrzywdzone przestępstwem np. przemocy domowej, znęcania, oszustwa, niealimentacji, kradzieży, uszkodzenia ciała, pobicia czy przestępstwa drogowego. Pomocą mogą zostać objęte także osoby najbliższe, np. dzieci oraz świadkowie przestępstw.

W ramach pomocy materialnej, najczęściej przyznawanej na okres 3 bądź 6 miesięcy, osoby poszkodowane mogą otrzymać bony na zakup żywności, odzieży, obuwia czy środków czystości.

- W przypadku niealimentacji, mamy możliwość finansowania wyjazdów dzieci na kolonie i obozy. Kiedy ofiara przemocy domowej musi uciekać ze swojego domu i trafia do jakiegoś wynajętego mieszkania, możemy zakupić niezbędne sprzęty domowe i wyposażenie. Osobom poszkodowanym w wypadku drogowym możemy pokrywać nierefundowane przez NFZ świadczenia zdrowotne czy zakup sprzętu ortopedycznego - podaje przykłady Beata Balicka-Grabowska. Ofiary przestępstw mogą liczyć na pokrycie zobowiązań czynszowych czy opłaty za media i energię, zakup opału w okresie zimowym. Finansowane mogą być również szkolenia i kursy zawodowe podnoszące kwalifikacje, by na nowo odnaleźć się na rynku pracy.

Ofiary przestępstw mogą liczyć również na pomoc specjalistyczną: prawną, psychologiczną i psychoterapeutyczną. Jest także możliwość otrzymania pomocy psychiatrycznej, również z zakresu psychiatrii dziecięcej.

- Współpracujący z nami prawnicy pomagają w rozpoznaniu rodzaju przestępstwa, jeśli to jeszcze nie zostało zidentyfikowane w konkretny sposób, pomagają też w przygotowywaniu pism do sądów, prokuratury, odpowiednich organów ścigania czy instytucji, z którymi współpracują osoby pokrzywdzone przestępstwem, świadkowie przestępstw lub osoby im bliskie. Natomiast nie reprezentują tych osób przed sądami czy innymi instytucjami - wyjaśnia ks. Tomasz Gajda, asystent koordynatora projektu.

O ile pomoc materialna i prawna ma charakter doraźny, to oferowana pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna może być długofalowa.

Fundacja prowadzi dziewięć Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem działa w Domu Matki i Dziecka w Opolu. - Tu znajdują schronienie kobiety poszkodowane przestępstwem przemocy w rodzinie. W tej chwili są to trzy kobiety, ale na przestrzeni ostatnich lat, od 2022 roku, była to znacznie szersza grupa. Ich pobyt był w pełni finansowany z Funduszu Sprawiedliwości - podkreśla L. Kaczyńska-Pampuch.

Pozostałe punkty pomocy działają w Nysie, Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich, Oleśnie, Kluczborku, Prudniku, Głubczycach i Brzegu. Dyżurują w nich osoby pierwszego kontaktu oraz specjaliści świadczący pomoc prawną i psychologiczną, a w większych punktach - także pomoc psychoterapeutyczną i psychiatryczną.

Konkretna pomoc dla ofiar przestępstw   Adresy ośrodków pomocy. DFOZ
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..