- Niech skarb wiary stanie się kolejną piękną kartą historii tej parafii i trwałym śladem dla ludzi, którzy po was będą żyli na tej ziemi - zachęcał bp Paweł Stobrawa podczas jubileuszu w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.
Wspólnota parafialna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu świętuje 100. rocznicę poświęcenia kościoła. Budowę nowej świątyni w nowoczesnym stylu bazylikowym, ulokowaną we wschodniej części miasta, na terenie rozległej wówczas opolskiej parafii Świętego Krzyża, rozpoczęto 23 kwietnia 1923 roku. Choć pierwsze próby były podejmowane już w ostatnich latach XIX wieku, dopiero w latach 20. XX wieku ks. proboszczowi Józefowi Kubisowi udało się dopełnić dzieła.
Prace budowlane przypadły na czasy ogromnej inflacji. Trudnością były finanse. Obok hojnych ofiar składanych przez wiernych pozyskano m.in. dofinansowanie od władz państwowych, a 10 tysięcy lirów przekazał papież Pius XI, który w 1920 roku mieszkał na opolskiej plebanii jeszcze jako bp Achille Ratti - nuncjusz apostolski w Polsce. Przemysł wapienniczy Opola połowę materiałów przekazał za darmo, a dostarczyli je nieodpłatnie parafianie swoimi powozami.
Nowo wybudowany kościół poświęcił kard. Adolf Bertram. Było to w niedzielę 26 października 1924 roku o 7 rano. - Kardynał w ołtarzu wmurował relikwie świętych dziewic męczennic Klementyny i Diodory. Następnie namaścił ołtarz olejem krzyżma. Po czym namaścił również ściany kościoła, kreśląc na nich znak krzyża w dwunastu miejscach, dziś odświętnie przyozdobionych, tzw. zacheuszkami. Po obrzędach konsekracji sprawował kardynał pierwszą w tym kościele Mszę św. Trzymam w ręku sporządzony akt tego historycznego wydarzenia, podpisany atramentem przez kard. Adolfa. To dlatego dziś gromadzimy się w murach tej samej świątyni, w sam dzień setnej rocznicy tych wydarzeń, aby Bogu oddać cześć i podziękować za ten kościół i wszystkie łaski w tej świątyni - zwłaszcza w sakramentalnych znakach - udzielone - mówi ks. Rudolf Świerc, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.
Uroczysta Msza św. sprawowana była w sobotni wieczór 26 października. Przed wejściem do kościoła każdy został obdarowany ręcznie wykonanym kotylionem z datą jubileuszu. Na parafian i gości czekały także pamiątkowe obrazki.
Eucharystii w pięknie odnowionej świątyni przewodniczył bp Paweł Stobrawa, który w latach 1991-2003 był proboszczem tejże parafii, a przy ołtarzu obok niego stanęli kapłani z niej pochodzący: ks. Piotr Śnigórski - proboszcz parafii św. Franciszka w Nysie, ks. Janusz Gnat - duszpasterz w Ukrainie, o. Andrzej Tarkowski - kamilianin z Taciszowa, ks. Robert Mazurkiewicz - proboszcz w Śmiczu i Kolnowicach, ks. Wojciech Michalczuk - duszpasterz akademicki w diecezji gliwickiej, ks. Marek Terlecki - kapelan szpitali w Głuchołazach, ks. Michał Ludewicz - wykładowca i student KUL oraz ks. Jerzy Dzierżanowski - diecezjalny duszpasterz rodzin, który prymicje miał już w nowo budowanym kościele św. Jacka w Opolu-Kolonii Gosławickiej.
Bp Paweł Stobrawa z księżmi pochodzącymi z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu oraz w niej mieszkającymi. Anna Kwaśnicka /Foto GośćEucharystię koncelebrowali również księża mieszkający na terenie parafii, m.in. moderatorzy Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.
Ks. Marek Lis odczytał dekret Penitencjarii Apostolskiej o udzieleniu odpustu zupełnego pielgrzymującym do jubileuszowej świątyni w dniach od 26 października 2024 do 1 maja 2025. Daty te wyznaczają obchody jubileuszu stulecia kościoła i parafii.
- Jak małżeństwa, rodziny mają swoje mieszkania, domy, które nazywamy domami rodzinnymi, tak i wspólnota rodzin, jaką jest parafia, ma właśnie wspólny parafialny dom, którym jest kościół parafialny. Dom ten powinien być przez nas bardzo ceniony, powinien być bardzo bliski naszemu sercu. Moi drodzy, wydaje się, że w tej parafii nie trzeba mówić o wyjątkowym znaczeniu kościoła i potrzebie troski o dom Boży. Ileż waszej troski o ten kościół, o obejście wokół kościoła, ileż kosztownych inwestycji w tym kościele, ileż w tym kościele jest waszych pieniędzy, waszej pracy. A wszystko, czego dokonano, było podejmowane na fundamencie wiary, w głębokim przekonaniu, że ta budowla jest domem Bożym i bramą do nieba - powiedział w homilii bp Paweł Stobrawa.
W procesji z darami do ołtarza siostry sercanki przyniosły kwiaty do świątyni, siostry boromeuszki - welon naramienny, przedstawiciele kręgu biblijnego - wileńską kopię obrazu Jezusa Miłosiernego, Parafialna Rada Duszpasterska - Mszał rzymski, Parafialny Zespół Caritas - świecznik, Żywy Różaniec - nowy obrus na ołtarz, Bractwo Szkaplerzne - świecę maryjną, Wspólnota 80/90 - świecę jubileuszową, Rycerze Kolumba - odnowiony kielich, a koło misyjne, wolontariat hospicyjny i Odnowa w Duchu Świętym - trzy ornaty jubileuszowe.
Po Mszy św. na placu kościelnym był czas na świętowanie przy pączkach i ciepłych napojach. Przygotowano też szereg pamiątek jubileuszowych: parafialne kalendarze, książeczki „Ubrana w Słońce” o alegoriach maryjnych wymalowanych na suficie kościoła, świece jubileuszowe oraz książki o budowniczym kościoła - ks. Józefie Kubisie.
W niedzielę o 17.30 jubileuszowe nieszpory z udziałem Scholi Cantores Opolienses pro Musica Sacra będą sprawowane w intencji budowniczych, dobrodziejów i wszystkich parafian.
A w przyszłym roku, w czwartek 1 maja świętowana będzie 100. rocznica erygowania parafii. Uroczysta Msza św. planowana jest o 15.00. Po niej odbędzie się jubileuszowe spotkanie w ogrodzie parafialnym.