O średniowiecznych początkach Niemodlina mówili historycy na konferencji popularnonaukowej.
Obchody 800-lecia Niemodlina miały miejsce na przełomie sierpnia i września. Rozpoczęła je uroczysta sesja Rady Miejskiej, a zwieńczyła dziękczynna Msza św. i zasadzenie jubileuszowego dębu. Natomiast w środę 11 grudnia miała miejsce jeszcze jedna odsłona obchodów. Niemodlińskie Towarzystwo Regionalne we współpracy z prof. Anną Pobóg-Lenartowicz z Uniwersytetu Opolskiego zorganizowało konferencję popularnonaukową pt. „Średniowieczne początki Niemodlina”, która odbyła się w Ośrodku Kultury im. Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Paszkowska-Witkowska.
Mieszkańcy i pasjonaci lokalnej historii usłyszeli m.in. o książętach niemodlińskich, księżnych i księżniczkach, ich działaniach, polityce, a także o tym, czego można dowiedzieć się z ich pieczęci. Usłyszeli o średniowiecznych odkryciach w niemodlińskiej świątyni pw. Wniebowzięcia NMP, a także o udziale księcia Kazimierza I Opolskiego w V wyprawie krzyżowej. To właśnie pokłosiem tej wyprawy jest średniowieczny dokument, sporządzony w 1224 r., w którym po raz pierwszy pojawiła się nazwa Niemodlin.
- W szczególnym roku jubileuszu 800-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Niemodlinie tego typu działania popularyzujące historię Ziemi Niemodlińskiej uważam za niezwykle ważne i potrzebne. Organizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie środowisko osób skupionych wokół jednej z najbardziej zasłużonych dla lokalnej społeczności organizacji pozarządowych - Niemodlińskiego Towarzystwa Regionalnego, a w szczególności pani Aleksandry Paszkowskiej-Witkowskiej i pana Lesława Janickiego - mówi Bartłomiej Kostrzewa, burmistrz Niemodlina. - Bardzo się cieszę, że konferencja popularnonaukowa odbywa się w małym, ale o wielkiej historii miasteczku Niemodlin - podkreśla.
Jak zauważa prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, coraz rzadziej pamięta się o historii lokalnej, a zwłaszcza tej, która sięga 800 lat wstecz. Tym bardziej warta docenienia jest konferencja zorganizowana w Niemodlinie, z której - jak zapowiada Lesław Janicki, prezes NTR - powstanie publikacja.
- Zaczęło się od tego, że przedstawiciele Niemodlińskiego Towarzystwa Regionalnego przyjechali do Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego i zaproponowali uczczenie jubileuszu 800-lecia pierwszej wzmianki Niemodlina w źródłach. Myślę, że trafili w dobre miejsce. Natychmiast doszliśmy do porozumienia, czego efektem jest nasze dzisiejsze spotkanie - opowiada prof. A. Pobóg-Lenartowicz.
Referaty wygłosili m.in. prof. Jerzy Sperka z Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Marek Lech Wójcik, prof. UWr, Henryk Welc - nauczyciel w LO w Wołczynie czy dr Jacek Witkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ten pierwszy wyjaśnił m.in., jak powstało Księstwo Niemodlińskie. - Księstwo Opolskie po śmierci Władysława I Opolskiego uległo podziałowi na cztery części: cieszyńską, raciborską, bytomsko-kozielską i opolską. Każdy z synów Władysława przejął swoją część. Mieszko wziął Cieszyn, Kazimierz dostał część bytomsko-kozielską, Bolesław otrzymał właściwe Księstwo Opolskie, a Przemysław - część raciborską. Te cztery księstwa oczywiście też w większości ulegają podziałom. Dlaczego? Zgodnie z prawem polskim księstwo dzielone było na tylu spadkobierców, ilu miał panujący. Tak stało się z Księstwem Opolskim po śmierci Bolesława I, który miał trzech synów. Księstwo podzielone zostało na właściwie Księstwo Opolskie, Księstwo Strzeleckie i Księstwo Niemodlińskie - wyjaśnia prof. Jerzy Sperka. Miało to miejsce po wiośnie 1313 roku, a przed rokiem 1316.
- Zazdroszczę Niemodlinowi tej rocznicy. Wzmianka o Opolu pojawia się w źródłach tylko kilka lat wcześniej. Kraków lokowany był w 1257 r., a Warszawy jeszcze w planach Bożych nie było. Więc rzeczywiście jest co świętować, jest z czego się cieszyć - podkreśla prof. Pobóg-Lenartowicz.
Konferencji towarzyszyła wystawa pt. „Niemodlin i okolice na najstarszych mapach Śląska ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu”. Wystawę przygotowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie.
Z kolei Niemodlińskie Towarzystwo Regionalne wydało „Jednodniówkę”, w której przybliża wiedzę o Niemodlinie sprzed 800 lat.
Więcej o średniowiecznej historii Niemodlina napiszemy w jednym z kolejnych numerów „Gościa Opolskiego”.