- Niech nowy rok będzie rokiem umiejętnego ważenia wszystkiego, co mówimy, czynimy i podejmujemy. Niech nasze uczelnie rozwijają się, a my razem z nimi - życzył wszystkim bp Jan Kopiec.
W środę po uroczystości Objawienia Pańskiego odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne środowiska akademickiego miasta Opola.
- Dotąd mocniej akcentowaliśmy dwa słowa: „opłatkowe” i „noworoczne”, a dzisiaj chcę uwypuklić słowo „spotkanie”. Dlaczego? Żyjemy w czasach coraz większej indywidualizacji, zamykania się w komórkach. Używam tego słowa w dwóch znaczeniach, to znaczy w komórkach jako smartfonach, ale też w komórkach jako własnych pomieszczeniach, do których uciekamy unikając spotkań z innymi - mówi ks. Marcin Worbs, duszpasterz pracowników akademickich.
- W naszym środowisku nie ma zbyt wielu okazji do spotkań, do porozmawianie ze sobą i obdarzenia się życzliwością. Oczywiście są konferencje i sympozja, ale to spotkania służbowe. Podczas spotkania opłatkowo-noworocznego, na które przychodzą ci, którzy mają na to ochotę i rzeczywiście chcą spotkać się z innymi, mamy okazję obdarzać się darami. Według Ewangelii Mędrcy przynieśli Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę, i my także chcemy dać sobie złoto, którym dzisiaj jest czas. Chcemy dać sobie kadzidło, czyli uszanować się wzajemnie, obdarzyć życzliwością, a także podarować sobie mirrę, którą niech będzie dobre słowo. Dzięki temu przeżyjemy coś co się nazywa pełnym spotkaniem - podkreśla ks. Worbs.
Rzeczywiście aula seminaryjna, w której - choć z roku na rok gromadzi się mniej osób - wypełniła się gwarem serdecznych rozmów. W międzyuczelnianym opłatkowo-noworocznym spotkaniu wzięli udział pracownicy naukowi Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Opolskiej oraz Akademii Nauk Stosowanych. Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także biskupi Jan Kopiec i Rudolf Pierskała.
- W świecie akademickim nie tylko chodzi o to, żeby zdobywać stopnie i tytuły, żeby zdobywać coraz wyższe noty w ewaluacji nauki, żeby przeżywać Polskie Komisje Akredytacyjne w miarę spokojnie, ale chodzi też o to, żeby nie zapomnieć o tym pierwiastku, który stoi niestety trochę z tyłu, a powinien stać nad - o pierwiastku duchowym, który w każdym z nas jest. I dlatego to spotkanie opłatkowe, które wpisało się już na dobre w tradycje naszych uczelni, jest dniem, w którym zatrzymujemy się nie po to, żeby wzajemnie się pochwalić i cieszyć się osiągnięciami naukowymi, ale żeby odkryć w sobie wzajemnie człowieka. Tym, który nas tutaj gromadzi, jest Bóg-Człowiek, który narodził się w Betlejem. Dziś świat, także świat akademicki często albo nie chce, albo nie ma czasu o tym pamiętać, dlatego takie spotkania, jak to nasze, są niezwykle ważne - podkreśla ks. prof. Mateusz Potoczny, dziekan Wydziału Teologicznego UO.
Ewangelię o Mędrcach ze Wschodu, którzy ruszyli za gwiazdą, odczytał prof. Józef Musielok, były rektor Uniwersytetu Opolskiego, przez ks. Worbsa nazwany weteranem spotkań obchodzącego srebrny jubileusz Duszpasterstwa Pracowników Akademickich. Z kolei koncert kolęd, jak i wspólne kolędowanie poprowadził odradzający się chór Uniwersytetu Opolskiego, prowadzony przez dr Annę Sikorę. Akompaniowała Katarzyna Piasecka.
Następnie noworoczne życzenia kolejno składali prof. Jacek Lipok - rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Grzegorz Robak - prorektor Politechniki Opolskiej ds. ogólnych oraz prof. Sławomir Śliwa - prorektor Akademii Nauk Stosowanych ds. współpracy międzynarodowej, a także wojewoda Monika Jurek i wiceprezydent Opola Maciej Wujec.
- Szanowni Państwo, niech nowy rok będzie rokiem dobrych i mądrych wyborów, a także marzeń, które warto realizować. Życzmy sobie dobra, piękna, mądrości, siły i zdrowia - podkreślił prof. Lipok.
Z kolei wiceprezydent Wujec zwrócił uwagę na to, że w świecie jest sporo chaosu, który przejawia się m.in. w toczących się wojnach. - Nie chcę psuć nastroju świątecznego, ale takie są fakty, że dwudziestowieczny porządek chyli się ku upadkowi. Myśl liberalna i myśl konserwatywna są w kryzysie, a pustkę po nich wypełnia populizm. Populizm to taka doktryna, w której nie za wiele jest prawdy, właściwie w ogóle nie ma prawdy. Zatem gdzie w dzisiejszych czasach szukać prawdy? Tam, gdzie są mędrcy. A oni są właśnie tutaj, w akademii. Mędrcy, którzy potrafią prawdę od fałszu odróżnić, mają do tego narzędzia, mają swoje tradycje - powiedział Maciej Wujec, podkreślając wartość środowiska akademickiego.
- Na drodze poszukiwania prawdy, o której często mówimy i do której wszyscy na pewno tęsknimy, trzeba badać to, co do nas dociera i jak potrafimy umiejętnie oddzielać to, co rodzi się jako złe, i to, co powinno zakwitnąć w naszych sercach. Byśmy nie dali się zwieść, że można by inaczej, krócej, na przełaj - podkreślił bp Jan Kopiec, emerytowany biskup gliwicki. - Niech nowy rok będzie rokiem umiejętnego ważenia wszystkiego, co mówimy, czynimy i podejmujemy. Niech nasze uczelnie rozwijają się, a my razem z nimi - życzył wszystkim biskup.
Po życzeniach był czas na przełamanie się opłatkiem, rozmowy i poczęstunek.