W Grodkowie pobiegną Tropem Wilczym, by przypomnieć losy oddziału "Bartka"

Zapisy już trwają. Bieg odbędzie się w niedzielę 2 marca.

W niedzielę 2 marca odbędzie się XIII edycja ogólnopolskiej imprezy pt. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Grodkowie bieg „Tropem Wilczym” po raz dziewiąty organizuje NSZZ "Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania.

– Organizatorzy Biegu "Tropem Wilczym" w Grodkowie wiążą cele biegu z tragicznymi losami żołnierzy z oddziału NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”, ponieważ pomysł zorganizowania biegu w Grodkowie zrodził się w 2016 roku, kiedy w lesie, w Starym Grodkowie zespół archeologiczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odkrył w zbiorowej mogile zwłoki 30 żołnierzy z tego oddziału działającego na Śląsku Cieszyńskim. Żołnierze „Bartka” zostali zwabieni na ziemię opolską, bo obiecywano im, że stąd zostaną przerzuceni na zachód Europy, by dołączyć do armii gen. Andersa. W roku 1946 rozbito ich na trzy grupy, uśpiono i wysadzono w powietrze. Żołnierze jednej z tych grup zostali zamordowani bestialsko przez komunistyczne służby bezpieczeństwa właśnie w Starym Grodkowie. Potem ich ciała zakopano w zbiorowych dołach – informuje Władysław Trzaskawski, współorganizator grodkowskiego biegu.

Bieg w Grodkowie odbędzie się na dwóch dystansach: 1963 m i 5 km. O godz. 12 z rynku wystartuje bieg na dystansie 1963 m, a o godz. 12.30 – na 5 km. Meta będzie także na rynku. W tym roku na Bieg „Tropem Wilczym” w Grodkowie limit pakietów wynosi 300 (dystans 1963 m – 120, na 5 km – 180 osób). Zapisy już trwają TUTAJ. Organizatorzy będą przyjmować jeszcze zgłoszenia w dniu zawodów (ale bez pakietów startowych tj. t-shirta z pamiątkowym nadrukiem i medalu), ale miejsc – ze względów logistycznych – jest tylko 50.

– W Grodkowie corocznie przy okazji Biegu "Tropem Wilczym" staramy się, aby przywoływać prawdę o bohaterskich Żołnierzy Wyklętych, choćby w ten sposób, że uczestnicy biegu i goście mogą w swoisty sposób przenieść się w tamten czas i miejsca, gdzie walczyli żołnierze „Bartka” – zawsze przed biegiem na grodkowskim Rynku, gdzie mieści się start i meta biegu, można posłuchać pieśni i wierszy poświęconych Żołnierzom Wyklętym, a miejsce imprezy ma patriotyczną oprawę – podkreśla W. Trzaskawski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..