Modlitwa potrwa od 23 lutego do 4 marca kolejno w Grobnikach, Moszczance, Głuchołazach, Nysie i Paczkowie.
Adoracja Najświętszego Sakramentu ofiarowana w intencji osób poszkodowanych w zeszłorocznej powodzi oraz w intencji tych, którzy okazali i wciąż okazują pomoc odbędzie się z inicjatywy Stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”.
- Najświętszy Sakrament będzie wystawiony w monstrancji „Królowa Pokoju”, która była wykorzystywana do adoracji w różnych miejscach na świecie. Z przyczyn logistycznych monstrancja ta nie dotrze do wszystkich miejsc dotkniętych powodzią, ale nie ona jest najważniejsza, najważniejszy jest Pan Jezus, przed którym stajemy na wspólnej modlitwie - mówi ks. Paweł Chyla, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Opolskiej.
Plan adoracji:
23-24 lutego - kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grobnikach:
25-26 lutego, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczance:
27-28 lutego - kościół pw. św. Wawrzyńca w Głuchołazach:
1-2 marca - bazylika pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie:
3-4 marca - kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie:
- Zapraszam, aby w miarę możliwości przybyć choćby do jednego z tych kościołów na wspólną adorację - podkreśla ks. Chyla. Jednocześnie zachęca, aby w parafiach podczas adoracji przez Wielkim Postem obok intencji ekspiacyjnej za grzechy otoczyć modlitwą również ofiary powodzi i niosących im pomoc. - Bez wątpienia wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem stanie się dla poszkodowanych źródłem pociechy i nadziei pochodzącej od Boga i będzie kolejnym aktem naszej solidarności z nimi - zapewnia.
Monstrancja „Królowa Pokoju” powstała w 2011 roku w pracowni artystycznej Kamila i Mariusza Drapikowskich w Gdańsku. Wykonana została jako wotum wdzięczności do Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój w Medjugorie, do którego zostanie przekazana w czerwcu br.
Monstrancja ta swym wyglądem i konstrukcją nawiązuje do wizerunku Maryi, która pod sercem nosi Chrystusa. Do jej wykonania wykorzystano kryształ, meteoryty oraz kamienie. Pozaziemskie pochodzenie meteorytów symbolizuje maryjny wieniec z gwiazd dwunastu.
Swoją symbolikę mają też barwy użytych kamieni: kolor biały określa czystość i wieczną chwałę, żółty - majestat i chwałę Boga, zielony - dziewictwo i nadzieję, błękit - wierność, nieskazitelność, bezpośrednie obcowanie z Bogiem.