To było święto muzyki kościelnej w Opolu: konferencja naukowa, recital klawesynowy i uhonorowanie zasłużonego muzykologa, ks. Antoniego Reginka.
Ks. Antoni Reginek to prezbiter archidiecezji katowickiej, emerytowany profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, muzykolog, kompozytor, redaktor śpiewników, uczestnik Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych i kapelan Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.
- Urodzony w rodzinie nauczycielskiej, zakochany w śpiewie, stał się duszpasterzem pieśni. Rozmodlony „po śląsku”, stał się kapłanem-naukowcem o wysoce praktycznym spojrzeniu na codzienność, kimś od rzetelnej roboty... Wszystkich aktywności ks. prof. Antoniego Reginka wymienić nie sposób, wielokrotnie bywał tu jako prelegent, recenzent. Jest to postać dla naszego środowiska bardzo zasłużona, ale też głęboko i serdecznie z nami związana - opisywał go ks. prof. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.
W środę 26 marca w Muzeum Diecezjalnym w Opolu uroczyście wręczono mu dedykowaną jego osobie książkę - trzeci tom publikacji „Creare et cantare”, opracowanej przez Ewelinę Szendzielorz i Andrzeja Prasała. To cykl ukazujący się przy współpracy Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego i Wydawnictwa SINDRUK-DIMK. Współtworzą go przedstawiciele środowisk naukowych z różnych polskich ośrodków: dyrygenci, kompozytorzy i wykonawcy muzyczni. Pierwszy tom poświęcony był śp. ks. prof. Ireneuszowi Pawlakowi, zaś drugi prof. Remigiuszowi Pośpiechowi.
Jak przyznaje sam laureat, jego korzenie rodzinne sięgają Dobrzenia Wielkiego, bliski jego sercu na Opolszczyźnie jest także Kadłub Turawski, gdzie spędzał najwspanialsze wakacje. Z wieloma opolskimi profesorami nawiązał bliskie relacje na KUL w Lublinie. Także jego zainteresowania związane są głęboko z śląskimi tradycjami i twórcami muzyki kościelnej.
- Górny Śląsk ma piękne tradycje nie tylko jeśli chodzi o muzykę organową, ale także chóralną. A wszystko to jest głęboko zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej. Możemy być dumni. My jesteśmy tylko kontynuatorami wielkiego dzieła, czynimy to z pokorą i świadomością, że przed nami byli inni, którzy siali, ale jednocześnie mamy poczucie odpowiedzialności, by przekazać dalej to wspaniałe, chlubne dziedzictwo. Tę dedykację odbieram z wielką satysfakcją, radością, a jednocześnie z pewną nieśmiałością. Po prostu nie spodziewałem się tego wyróżnienia, ale jest to taki sympatyczny gest ze strony opolskiego środowiska muzykologów, z którymi znamy się od bardzo wielu lat i współpracujemy. Dlatego przyjmuję to jako serdeczną, miłą niespodziankę - mówi ks. Reginek.
Prócz publikacji odebrał też list gratulacyjny z Lubelskiej Muzykologii, podpisany przez prorektora ks. Piotra Wiśniewskiego, prof. KUL.
Wręczenie tomu "Creare et cantare" ks. prof. Antoniemu ReginkowiUroczystości w Muzeum Diecezjalnym poprzedziła Msza św. w kościele św. Sebastiana, w intencji ks. prof. dr. hab. Antoniego Reginka. Niemal rodzinna, bo sprawowana w kameralnym gronie znajomych, współpracowników, w niewielkim kościółku św. Sebastiana. Jednak stojąca na wysokim poziomie muzycznym - zadbała o to schola gregoriańska Cantantes Mariae Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej-Studium Muzyki Kościelnej im. ks. Roberta Gajdy w Katowicach pod dyr. s. Benigny Tkocz i Józef Chudalla, organisty i wykładowcy opolskiego DIMK.
Wcześniej odbyła się IX konferencja organoznawcza „Śląskie organy”.
- Organizowana jest ona od 2007 r w nieparzystych latach. Do Opola przyjechało 15 prelegentów z Katowic, Warszawy, Lublina i innych ośrodków muzykologicznych, także z zagranicy. Jest ona bardzo ważna dla badaczy, ponieważ wymiana myśli, jaka dokonuje się podczas niej, tworzy tę naukę, rozwija ją - tłumaczy ks. prof. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.
Recital Jaroslava Tumy w OpoluWieczór zwieńczył recital pt. "Labirynt Świętej Miłości" w wykonaniu profesora Jaroslava Tůmy z Pragi, który zaprezentował na klawesynie z czasów J. S. Bacha swoje aranżacje utworów Adama Vaclava Michny, najsłynniejszego czeskiego kompozytora XVII w.
Ks. prof. dr. hab. Antoni Reginek urodził się 31 maja 1948 r w Wilczy k. Pilchowic, wychowywał się w Czuchowie. W 1965 r wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1972 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk ks. bp. Huberta Bednorza.
Później rozpoczął studia specjalistyczne z muzykologii kościelnej w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwieńczone doktoratem w 1985 r., na podstawie dysertacji o hymnach gregoriańskich (promotor: ks. prof. dr hab. Karol Mrowiec CM), zaś rozprawę habilitacyjną pt. "Pieśni nabożne Franciszka Karpińskiego oraz psalmy w jego tłumaczeniu w przekazach źródłowych i tradycji ustnej. Studium teologiczno-muzykologiczne" obronił w 2005 r. na Uniwersytecie Opolskim.
Na Wydziale Teologicznym UŚ pełnił funkcję adiunkta, prodziekana ds. studentów (2005-2012) oraz profesora nadzwyczajnego (od 2009). W 2014 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. Był też m.in. przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Sakralnej w Katowicach (1985-2003), archidiecezjalnym duszpasterzem organistów (1992-2003) członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej (1986-1996), konsultorem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego podczas synodu, członkiem Zarządu i kapelanem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz przewodniczącym Kapituły Nagrody im. Stanisława Moniuszki. Udzielał się także na szerszych gremiach - był prezesem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych (2005-2013), brał udział w pracach nad projektem nowej Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej. Od 2012 r. był konsultorem w podkomisji ds. muzyki w ramach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
Pod jego kierunkiem powstało kilkadziesiąt prac naukowych, on sam jest autorem ponad 150 pozycji bibliograficznych. W 2008 roku prymas Polski przyznał mu nagrodę "Srebrna Piszczałka" za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.