Niezwykle barwny pochód historyczny był kulminacją bogatych obchodów jubileuszowych.
Biała obchodzi jubileusz 800-lecia w wyjątkowy sposób i to przez cały rok. W ubiegłych miesiącach miało już miejsce wiele wydarzeń mających na celu podkreślenie wielokulturowej historii tego miasta na pograniczu polsko-czeskim, w którym przenikały się wpływy polskie, niemieckie, czeskie, śląskie i żydowskie.
W niedzielę 6 lipca odbyła się główna uroczystość jubileuszowa, która rozpoczęła się odsłonięciem na rynku makiety średniowiecznej Białej.
- Ta makieta ma zobrazować, jak nasze miasto wyglądało kiedyś, jak wygląda teraz, jak będziemy myśleć o nim w przyszłości. Przede wszystkim trzeba uzmysłowić naszym dzieciom, młodzieży oraz dorosłym, jak to nasze średniowieczne grodzisko wyglądało. Generalnie na makiecie przedstawiony jest okres XIX i początek XX wieku Białej. Ale chcieliśmy pokazać, jaki był przebieg murów obronnych naszego miasta. Teraz musimy zadbać o to, żeby wyglądało jeszcze piękniej - czyli będziemy patrzeć na makietę i zastanawiać się, co jeszcze trzeba zrobić, żeby nasze miasto jeszcze było piękniejsze, żeby przyciągnęło jeszcze więcej turystów - powiedział podczas odsłonięcia wykonanej z brązu, posadowionej na granitowym postumencie makiety, burmistrz Białej Edward Plicko.
Burmistrz ubrany był w elegancki, czarny frak, na głowie miał cylinder, pod szyją muszkę, a w ręce laseczkę. Podobnie inni urzędnicy i mieszczanie Białej. Nie ma co jednak ukrywać, że panowie byli bardzo eleganccy, ale mieszczki bialskie przebiły panów w sposób nie podlegający dyskusji. Ten szyk, elegancja, ozdoby rozmaite, suknie, tiule, koronkowe woalki, korale i bransoletki z okresu fin de siecle. Oraz fantazyjne kapelusze! Miasto obchodząc swoje osiemsetlecie, postanowiło bowiem nawiązać do obchodów siedemsetlecia. Przed stu laty Biała (wówczas Zülz) obchodziła jubileusz paradą historyczną.
Tak stało się i w tym roku. Na rynku zgromadziło się ponad 200 rekonstruktorów różnych epok przypominających najważniejsze wydarzenia i okresy z historii miasta: nadanie praw miejskich przez Kazimierza Opolczyka, najazd husytów, wojnę trzydziestoletnią, XVII- wieczną epidemię dżumy, wojny napoleońskie, uznanie Białej za miasto sprawiedliwych (za ochronę Żydów), pierwszą i drugą wojnę światową, wejście armii sowieckiej, upadek socjalizmu etc.
Pochód historyczny prowadzony przez mażoretki i znakomitą Bialską Orkiestrę Dętą skierował się w stronę stadionu miejskiego, gdzie odbyła się część festynowa, okraszona wieloma atrakcjami, również przypominającymi historię.
Pochód historyczny w Białej z okazji 800-lecia miasta