120-lecie poświęcenia kościoła w Michałkowicach k. Branic.
W sobotnie przedpołudnie 12 lipca w Michałkowicach rozpoczęła się Msza św. jubileuszowa, której przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Wiatr wiał mocno, flagi papieskie i maryjne na odnowionym wejściu do kościoła furkotały z impetem. - Przyzwyczajeni tu jesteśmy do takiego wiatru, bo jesteśmy na wylocie Bramy Morawskiej. W ogóle nie czuję, że jest chłodno, tak jestem cała wewnętrznie rozemocjonowana - mówi mi sołtyska Michałkowic Żaneta Jagodzińska, w lekkiej sukience z krótkimi rękawami czekająca przed kościołem na rozpoczęcie procesji.
Kościół pw. św. Józefa w Michałkowicach został wybudowany w 1903 roku, bo zbudowana tu na początku wieku XIX kaplica nie wystarczała na potrzeby tutejszej społeczności. Na początku XX wieku wieś liczyła 230 mieszkańców. Inicjatorką budowy była pochodząca z Michałkowic, a mieszkająca w niedalekim Uvalnie (dziś Republika Czeska) Antonina Bernard, która w 1898 r. zapisała w testamencie swoje oszczędności (głównie posag, ponieważ była niezamężna) w wysokości 31 tys. guldenów na to, by w jej rodzinnej miejscowości wybudowano kaplicę pw. św. Józefa, a wokół niej założono cmentarz. - Ta suma była jedną czwartą kwoty, która okazała się potrzebna na budowę kościoła św. Józefa - mówił dr Benedykt Pospiszyl, który jest autorem książeczki wydanej przez starostwo głubczyckie z okazji 120-lecia kościoła w Michałkowicach.
W kwietniu 1905 roku ks. Józef Marcin Nathan, wówczas proboszcz parafii w Branicach (do których należały Michałkowice) - a potem biskup - poświęcił ten kościół.
- Myślę, że co najmniej pięć pokoleń, a może i sześć, modliło się w tej świątyni, w której my dzisiaj się modlimy. Tu wasi przodkowie, dziadkowie, pradziadkowie, rodzice się modlili i zanosili swoje prośby do Boga i byli wysłuchani. W związku z tym jest w nas dzisiaj wdzięczność - mówił bp Pierskała w homilii podczas Mszy św., którą koncelebrowali - bądź w której uczestniczyli - proboszczowie dekanatu branickiego i pallotyni z Kietrza, a wśród nich m.in. były tutejszy proboszcz ks. Tadeusz Romanek.
- Nie budujcie murów, ale budujcie mosty. Często te słowa powtarzał zmarły papież Franciszek. Budować mosty między ludźmi a Bogiem - to jest rola kapłana. To przez niego, przez jego posługę idziemy do Boga i łaska Boża spływa na nas. Ale też taką posługę powinni pełnić rodzice względem swoich dzieci. I w parafii powinniśmy nawzajem budować mosty wzajemne, nie mury. Mury się łatwo buduje. A jak mury rosną, to potem trudno nawiązać relacje. Budujmy mosty - podkreślał bp Rudolf Pierskała, dziękując proboszczom poprzednim i obecnemu - ks. Grzegorzowi Podburaczyńskiemu. - Jest tutaj dopiero rok, ale ile już rzeczy dokonał, jak bardzo się zaangażował w pracę duszpasterską - podkreślił biskup.
- Kiedy tu przyszedłem w ubiegłym roku, zauważyłem, że w tym roku mija 120 lat od poświęcenia kościoła w Michałkowicach i zapytałem panią sołtys czy coś z tym zrobimy. Ona podchwyciła sprawę bardzo chętnie, bo to jest złota kobieta i wspólnie z wieloma mieszkańcami czy organizacjami zorganizowali to święto. Takie uroczystości i spotkania są dzisiaj bardzo ważne, bo pomagają ludzi łączyć, a nie dzielić - powiedział „Gościowi Opolskiemu” ks. G. Podburaczyński.
- Ustaliliśmy, że najpierw wyremontujemy wszystko przed kościołem, a potem weźmiemy się za uroczystość. Ludzie się zaangażowali, ale pracy było sporo - trzy miesiące non stop. Bardzo dużo w kwestiach organizacyjnych (namioty biesiadne, scena, podłączenie prądu etc.) pomógł nam wójt Branic - mówi „Gościowi Opolskiemu” Andrzej Gadżała, współorganizator jubileuszu.
Aktualnie Michałkowice liczą 170 mieszkańców. Także dlatego imponujące wrażenie zrobiło przystrojenie całej wioski i kościoła, a także przygotowanie festynu. Z okazji jubileuszu przeprowadzono także szereg prac remontowych: odnowiono m.in. wejście do kościoła, jego ogrodzenie, krzyż przydrożny i kapliczkę.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości - wśród których obok mieszkańców i księży byli także samorządowcy z gmin Branice, Kietrz i Głubczyce - udali się procesyjnie przez wieś na boisko. Po drodze bp R. Pierskała poświęcił odnowiony krzyż i kapliczkę. A potem na boisku rozpoczęło się biesiadowanie, występy muzyczne, a na zakończenie zabawa taneczna.
120. rocznica poświęcenia kościoła w Michałkowicach