Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Światło nad Zimną Wódką

Światło nad Zimną Wódką przejdź do galerii

Procesja po chodniku z kwiatów. Praca i radość ludzi z powodu Bożego Ciała.

 
Procesja w Zimnej Wódce dochodzi do czwartego ołtarza Andrzej Kerner /Foto Gość

Dzisiaj o szóstej rano przez blednący księżyc nad Zimną Wódką nie biegła żadna rysa. 810 lat temu 16-letnia Julianna z Brabancji widziała jaśniejący księżyc przecięty ciemną rysą.

Było to pierwsze z wielu widzeń, które zdarzały się, kiedy adorowała Najświętszy Sakrament. Ten brak światła na tarczy księżyca pojęła jako brak w Kościele święta liturgicznego ku czci Najświętszego Sakramentu.

Czuła się wezwana przez Boga by to zmienić, dążyła do tego i niecałe 50 lat po pierwszym widzeniu Julianny papież Urban IV zapragnie święta dla całego Kościoła: Bożego Ciała.

- To dla nas naprawdę wielkie szczęście, że właśnie nasz dom nawiedzi dzisiaj Pan Jezus. Większego gościa nie można sobie wyobrazić w swoim domu i w swoim życiu. To jest błogosławieństwo wielkie. I taki zaszczyt… - głos Marioli Michalskiej z Zimnej Wódki więźnie w gardle ze wzruszenia.

Z mężem Pawłem, trojgiem dzieci (Anią, Łukaszem i Agatką), babcią, rodziną brata i sąsiadami budowali ołtarz przy swoim domu po raz pierwszy.

- Bez pomocy Bożej i ludzi nie dalibyśmy rady. Pan Bóg robi dla nas tyle każdego dnia, że chociaż tym ołtarzem chcę się mu odwdzięczyć - dodaje pani Mariola.

Uroczystość i procesja Bożego Ciała w Zimnej Wódce (diec. opolska) i w dwóch pozostałych miejscowościach parafii: w Kluczu i Olszowej, ma wyjątkowo piękną oprawę. Przez całą trasę procesji układane są chodniki z kwiatów. Wymaga to kilku dni przygotowań i pracy od świtu w dzień Bożego Ciała.

Drugi ołtarz w Zimnej Wódce stawia rodzina Janotów. - Mieszkam tu już od 41 lat i nigdy nie brakło nam kwiatów na ułożenie chodnika i przystrojenie ołtarza. Rodzina i sąsiedzi zawsze przynoszą, pomagają. Od wczesnego rana na ulicy jest taki ruch! Wszyscy chodnik układają. Jest naprawdę bardzo fajnie - mówi Róża Janota, układając ogromną ikebanę z różowych lilii, która stanie przy monstrancji z Najświętszym Sakramentem.

Na podwórzu ołtarz stawiają: Zygmunt, mąż pani Róży, syn Łukasz i jego teść Marcin oraz sąsiad Grzegorz. Synowa Barbara wycina kwiaty z klombu, a druga synowa Ewelina prasuje materiał i upina go wokół stelażu, na którym stanie monstrancja. Mąż pani Eweliny dopiero dojeżdża na wielkie święto z Austrii, gdzie na co dzień pracuje.

W tym roku Mszy św. uroczystości Bożego Ciała przewodniczył ks. Damian Sładek, neoprezbiter z sąsiedniego Jaryszowa. W kazaniu wspominał o tym jak przed seminarium pracował za granicą.

- Nigdy nie myślałem, że Bóg doświadczy mnie w ten sposób. Po raz pierwszy w życiu, mając 21 lat, zatęskniłem za otwartymi drzwiami kościoła, zatęskniłem właśnie za Eucharystią - mówił, wspominając pewną niedzielę, kiedy zastał zamknięty kościół, w którym od wielu tygodni nie była odprawiana Msza św.

- To było dla mnie ogromnie trudne doświadczenie: że nie ma księdza, nie ma Eucharystii, nie ma konsekracji - mówił ks. Sładek.

Światło nad Zimną Wódką   Uroczystości przewodniczył neoprezbiter ks. Damian Sładek Andrzej Kerner /Foto Gość - Dzięki Ci, Boże, że jesteś z nami w każdym dniu naszej doczesnej pielgrzymki. Obyśmy przez nasze modlitwy przybliżyli się do Jezusa Chrystusa, który staje się naszym ciałem przez Komunię, zjednoczenie - abyśmy i my stali się dziećmi Bożymi. Tu na ziemi, a kiedyś w wieczności - powiedział ks. Józef Żyłka, proboszcz parafii Klucz, do której należy Zimna Wódka.

Rodziny Janotów, Michalskich i inne rodziny w Zimnej Wódce po barwnej procesji, której blasku dodawała orkiestra dęta, zasiadły do świątecznego śniadania w szerokim, rodzinnym gronie.

- Cała rodzina razem. Jest pięknie i wesoło, mamy o czym rozmawiać, żartujemy - cieszy się Róża Janota.

Jeśli św. Julianna z Brabancji ma dzisiaj powody do wyjątkowej radości, to może dzieli się nią z Zimną Wódką? Boże Ciało jest tutaj tak wyjątkowe.

« ‹ 1 › »
Procesja Bożego Ciała po kwietnym chodniku

Foto Gość DODANE 15.06.2017 AKTUALIZACJA 15.06.2017

Procesja Bożego Ciała po kwietnym chodniku

​15 czerwca 2017, Zimna Wódka. Od kilkudziesięciu lat trwa tu tradycja procesji Bożego Ciała idącej po chodniku ułożonym z kwiatów. Tegoroczną procesję obok proboszcza ks. Józefa Żyłki prowadził neoprezbiter ks. Damian Sładek pochodzący z sąsiedniej parafii Jaryszów.  
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Kerner Andrzej Kerner

|

GOSC.PL

publikacja 15.06.2017 13:01

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BOŻE CIAŁO
  • PROCESJA
  • ZIMNA WÓDKA

Polecane w subskrypcji

  • Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
  • Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
    • Rozmowa Gościa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
  • „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
    • Kościół
    • Adam Śliwa
    „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
  • Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
    • Zdrowie
    • Klaudia Katarzyńska
    Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X