Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Jaki powinien być ksiądz?

Jaki powinien być ksiądz? przejdź do galerii

Zapytaliśmy o to 10 diakonów, którzy już w sobotę 19 maja otrzymają święcenia kapłańskie.

 
19 maja diecezja opolska otrzyma 10 nowych księży Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- W naszym zabieganym świecie cierpimy na brak czasu, dlatego myślę, że główną cechą księdza powinna być otwartość na ludzi oraz ofiarowanie im czasu - odpowiada dk. Piotr Mandala z parafii św. o. Pio w Zdzieszowicach.

Podobnie dk. Jakub Furca z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łące wśród cech dobrego duszpasterza wymienia m.in.: okazywanie zainteresowania człowiekowi, otwartość na drugiego, czas dla niego. - Duszpasterz swoją postawą ma być czytelnym świadkiem Chrystusa - mówi dk. Jakub Furca.

- Księdza musi cechować głęboka wiara, bo po co niewierzący kapłan? - przekonuje dk. Marcin Fikus z parafii św. Józefa Robotnika we Wrzoskach.

Z kolei dk. Tomasz Kornek zacytował o. Wojciecha Ziółka SJ: „Nam nie potrzeba dzisiaj Bożych kapłanów, ale ludzkich księży”. - Duszpasterza ma cechować dobre człowieczeństwo. A gdy do tego zaprosi się Ducha Świętego, to będzie wspaniale. Uważam że „dobry ksiądz” równa się „dobry człowiek” - tłumaczy dk. Tomasz Kornek.

Inni wskazują na cenną umiejętność dobrego przekazywania słowa Bożego. - Dobre przekazywanie słowa Bożego jest potrzebne, by trafić do ludzi i pociągnąć ich ku Bogu - przekonuje dk. Tomasz Łuczkowski z parafii św. Anny w Chmielowicach.

A dk. Piotr Mazurkiewicz z parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie, dla którego wzorem jest ks. Franciszek Blachnicki, dodaje, że ważne jest też pełne zaangażowanie w podejmowanych zadaniach, pełne zaangażowanie siebie dla potrzeb wiernych.

- Obecność we wspólnocie, wyrozumiałość, łagodność, cierpliwość, stałość. Tych brakuje w świecie, wśród współczesnych ludzi, dlatego duszpasterz tym bardziej powinien się nimi odznaczać - zaznacza dk. Leszek Rychlik z parafii Narodzenia NMP w Głubczycach.

Wielu z diakonów jako wzór kapłana wymienia swoich księży proboszczów. Wskazują też na św. Jana Marię Vianneya czy św. Jana Pawła II.

- Dla mnie wzorem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który potrafił poświęcić swoje życie ze względu na Chrystusa - tłumaczy dk. Łukasz Klęczar z parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu.

- Dla mnie wzorem kapłaństwa jest Jezus Chrystus. Chcę na Niego patrzeć, Jego naśladować, do Niego być podobnym - przyznaje dk. Tomasz Kornek.

« ‹ 1 › »
Dk. Markus Bengsz

Foto Gość DODANE 18.05.2018 AKTUALIZACJA 19.05.2018

Przyjmą święcenia kapłańskie

​W sobotę ​19 maja podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym w Opolu święcenia kapłańskie z rąk biskupa opolskiego Andrzeja Czai przyjmie dziesięciu diakonów.  
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

|

GOSC.PL

publikacja 18.05.2018 22:50

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DIAKONI
  • KSIĄDZ
  • ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE

Polecane w subskrypcji

  • Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
    • Rozmowa
    • Andrzej Grajewski
    Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
  • Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
    • Historia
    • Agnieszka Huf
    Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
  • Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
    • Temat Gościa
    • Franciszek Kucharczak
    Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
  • Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X