Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Niebezpieczne życie Ignacego Loyoli według o. Przemka

Niebezpieczne życie Ignacego Loyoli według o. Przemka przejdź do galerii

Spotkanie z o. Przemkiem Wysoglądem SJ, autorem komiksu o życiu założyciela jezuitów - św. Ignacego Loyoli.

 
Spotkanie z o. Przemkiem Wysoglądem SJ (L) w kościele jezuitów w Opolu prowadziła red. Ewa Skrabacz z radia Doxa. Andrzej Kerner /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Wczoraj (24 marca) wieczorem w kościele opolskich jezuitów odbyło się spotkanie autorskie z o. Przemkiem Wysoglądem SJ. To – mimo młodego wieku - już uznany artysta komiksowy (nagroda Feniksa za komiks o św. Stanisławie Kostce), a także autor m.in. polichromii w kaplicy adoracji w opolskim kościele NSPJ. Właśnie ukazał się wydany nakładem Wydawnictwa WAM jego nowy komiks pt. „Iñigo. Niebezpieczne życie Ignacego Loyoli”. Data spotkania nie była przypadkowa.

- Noc z 24 na 25 marca 1522 roku była szczególna. To moment symboliczny – wtedy św. Ignacy porzuca rycerskie życie i zaczyna życie rycerza Chrystusa. Symbolicznym gestem jest pozostawienie wtedy przez niego miecza, którego używał m.in. w bitwie pod Pampeluną, gdzie został ranny. W tę noc odbył całonocne czuwanie w opactwie Montserrat – tłumaczył o. Wysogląd kilkudziesięciu uczestnikom spotkania w kościele opolskich jezuitów.

Pięknie wydany komiks (twarda okładka, wyklejki z mapami podróży życiowych bohaterów, etc.) jest autorską opowieścią o. Przemka o współzałożycielu jezuitów. Pierwsze myśli i idee na temat komiksu o św. Ignacym sięgają aż roku 2008 - nowicjatu o. Przemka. Ostateczny etap pracy trwał od roku 2016. Jak opowiadał twórca komiksu prowadzącej spotkanie red. Ewie Skrabacz z radia Doxa, chodziło o znalezienie osobistego „klucza” do opowieści o życiu Ignacego.

- Zależało mi na tym, żeby pokazać jak bardzo uniwersalna jest ta historia. Że ona może się zdarzyć teraz, tak jak mogła się zdarzyć 500 lat temu. Ale może się też zdarzyć za dwa tysiące lat – mówił autor. W opowieści o. Przemka kluczem do opowiedzenia życia św. Ignacego stała się przyjaźń między św. Ignacym a św. Franciszkiem Ksawerym. – Byli sobie bliscy nawet wtedy, gdy los oddalił ich od siebie o tysiące kilometrów, a ich przyjaźń została wystawiona na próbę – podkreśla autor.

- Chodzi mi o pokazywanie świętych nie jako superbohaterów, ale ludzi z którymi mamy się utożsamiać. Pokazywać ich słabości, ich trudności. Bo my potrzebujemy takich właśnie obrazów świętych. Trudno utożsamić się z superbohaterem – mówił o. Przemek.


Więcej w "Gościu Opolskim" nr 14 / 11 kwietnia.

« ‹ 1 › »
Spotkanie z o. Przemkiem Wysoglądem SJ, autorem komiksu o św. Ignacym Loyoli

Foto Gość DODANE 24.03.2021

Spotkanie z o. Przemkiem Wysoglądem SJ, autorem komiksu o św. Ignacym Loyoli

​24.03.21, Opole. W kościele księży jezuitów odbyło się spotkanie z o. Przemkiem Wysoglądem SJ, autorem komiksu pt. Iñigo. Niebezpieczne życie Ignacego Loyoli. Spotkanie prowadziła red. Ewa Skrabacz z radia Doxa.  
oceń artykuł Pobieranie..

ak

|

GOSC.PL

publikacja 25.03.2021 11:20

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KOMIKS
  • O. PRZEMEK WYSOGLĄD SJ
  • ŚW. IGNACY LOYOLA

Polecane w subskrypcji

  • Ich życie to nieustanna pielgrzymka. Świadectwo rodziców chorego Filipka
    • Kościół
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Ich życie to nieustanna pielgrzymka. Świadectwo rodziców chorego Filipka
  • Święci z Matką wniebowzięci
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Święci z Matką wniebowzięci
  • Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
  • Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X