Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kto będzie rządził województwem i gminami?

Wybory samorządowe z wieloma niewiadomymi.

Kłopoty z funkcjonowaniem systemu informatycznego przekazującego wyniki wyborów z obwodowych do miejskich i gminnych komisji wyborczych spowodowały kilkugodzinne opóźnienie w podsumowywaniu głosów.

- Na tą chwilę nie mamy żadnych oficjalnych wyników. Nie jestem w stanie powiedzieć kiedy będą– mówiła o 8 rano w poniedziałek 17 listopada „Radiu Opole”Joanna Maksymowicz, z-ca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego

Nie ma nawet cząstkowych wyników w wyborach do sejmiku województwa. Znane są tylko wyniki ogólnokrajowego sondażu robionego wśród tych, którzy brali udział w głosowaniu (tzw. exit poll). Według exit poll w woj. opolskim wiadomo tylko tyle, że wygrała PO, drugie miejsce zajął PiS, trzecie – PSL. Nie są znane również wyniki wyborów do rad powiatów.

Powoli docierają cząstkowe wyniki wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin. Największa niespodzianka zdarzyła się w Opolu – najprawdopodobniej do drugiej tury nie wszedł Tadeusz Jarmuziewicz, kandydat PO. Zmierzą się w niej Arkadiusz Wiśniewski, który zdobył 47 proc. poparcie i Marcin Ociepa  z 21 proc. Obydwaj popierani byli przez własne komitety wyborcze.

W Kędzierzynie-Koźlu do II tury przeszli najprawdopodobniej urzędujący prezydent Tomasz Wantuła i kandydatka PO – Sabina Nowosielska. W Nysie także druga tura – o fotel burmistrza powalczą dotychczasowa burmistrz Jolanta Barska i Kordian Kolbiarz. W I turze zwyciężył burmistrz Kluczborka – Jarosław Kielar. W Krapkowicach II tura - będą w niej rywalizować Maciej Sonik (PO) i Andrzej Kasiura (mniejszość niemiecka).

W Strzelcach Opolskich także potrzebna będzie dogrywka – prowadzi Tadeusz Goc, dotychczasowy burmistrz, ale jeszcze nie wiadomo z kim będzie rywalizował – dwaj kandydaci z II i III miejsca ( Henryk Rudner i Jan Wróblewski) jak do tej pory mają bardzo zbliżone wyniki.

Fotel burmistrza i wójta najprawdopodobniej zachowali Sylwester Lewicki (Olesno), (Tadeusz Kauch (Ujazd), Waldemar Czaja (Zębowice), Joachim Wojtala (Gogolin), Jan Woźniak (Otmuchów), Bernard Kubata (Walce), Daniel Gagat (Lasowice Wielkie), Brygida Pytel (Izbicko), Łukasz Jastrzębski (Leśnica), Marek Leja (Dąbrowa),Róża Koźlik (Dobrodzień), Róża Malik (Prószków), Barbara Zając (Pokój), Tomasz Karpiński (Łambinowice) i Henryk Wróbel (Dobrzeń Wielki). Są to wciąż wyniki nieoficjalne.

Frekwencja wyborcza w województwie opolskim tradycyjnie była najniższa w całym kraju. W wyborach wzięło udział 42,4 % uprawnionych do głosowania. Ogólnokrajowy wskaźnik frekwencji wyniósł 46,4 %. To także wynik z sondażu,

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy