Nowy numer 13/2024 Archiwum

Na tropach przeszłości

Młodzież z parafii w Rudzie Śląskiej poszukuje krewnych swoich dawnych duszpasterzy pochodzących z terenu diecezji opolskiej.

- Młodzież z parafii św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej Wirku przygotowuje wystawę o swojej parafii. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby zdjęć i pamiątek po naszych duszpasterzach. Zależy nam na informacjach czy na terenie diecezji opolskiej żyją krewni trzech księży, którzy byli pierwszymi duszpasterzami na Wirku, a pochodzili właśnie z ziemi opolskiej, z terenu dawnej diecezji wrocławskiej – tłumaczy Sebastian Pustelnik, który wraz z grupą młodzieży przygotowuje wystawę.

Chodzi o ks. Karola Dittricha,  ks. Ernesta Reinholda i ks. Antoniego Gutsfelda.

Ks. kuratus Karol Dittrich urodził się w 1821 r. , najprawdopodobniej w Nysie lub okolicy. Następnie studiował teologię we Wrocławiu. W 1848 r. wyświęcony na kapłana, posługiwał jako lokalista w Wirku do 1867 r., a od 1867 w Koszęcinie. Tam zmarł w 1882 r.

Ks. Ernest Weinhold urodził się w 1828 w Zakrzowie Turawskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1853 r. Jako wikary posługiwał w Tułowicach, Królewskiej Hucie, Gliwicach i Koszęcinie. Od 1868 r. r. objął kurację w Antonienhütte - Wirku. Zmarł w 1894 r. w klasztorze ojców Bonifratrów we Wrocławiu. Został pochowany na nowo wybudowany cmentarzu w Wirku.

Jego następcą był pochodzący z Pogórza (parafia Łącznik) ks. Antoni Gutsfeld (ur, 1863). Święcenia kapłańskie otrzymał w 1888 r. Był wikarym w Bogucicach i Radzionkowie. W 1894 został proboszczem w Wirku i wybudował tam nowy kościół . W 1922 r., po plebiscycie musiał przenieść się do Gostomii. Tam też zmarł po II wojnie światowej.

Krewnych wymienionych księży uprzejmie prosimy o kontakt z redakcją opolską – przekażemy dane kontaktowe do organizatorów wystawy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy