Nowy Numer 16/2024 Archiwum

To był anielski śpiew

Skupienie i modlitwa wypisane były zarówno na dziewczęcych buziach wokalistek, jak i słuchaczy.

To był anielski śpiew   Chór Dziewczęcy "Puellae Orantes" Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Występ Dziewczęcego Chóru Katedralnego "Puellae Orantes” z Tarnowa był pięknym akcentem 40. Pielgrzymki Chórów Kościelnych Diecezji Opolskiej na Górę św. Anny. Dla "Puellae Orantes” był to koncert jubileuszowy z okazji 30-lecia działalności artystycznej.

Delikatne i czyste dziewczęce głosy wypełniały annogórską bazylikę wysokimi tonami, uzupełnianymi brzmieniem harfy.

"Bogurodzica" w ich ustach była tak różna od znanego z "Krzyżaków” śpiewu rycerzy. Nie brakło "Ave Maria” J. Brahmsa, F. Schuberta, M. Bembinowa, fragmentów z "Missa st. Leopoldi" M. Haydna czy "Ave verum" W.A. Mozarta, a na finał żywiołowo wykonanego "Gloria” z "Magnificat” M. Sawy.

To był anielski śpiew   Dziewczęce głosy uzupełniała harfa Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Chórowi towarzyszył kwartet smyczkowy Airis, na harfie akompaniowała Elżbieta Baklarz, a partie sopranowe wykonywała Aleksandra Topor, śpiewaczka i nauczycielka chórzystek. Dyrygował ks. Władysław Pachota.

- Warto było przyjechać, zwłaszcza koncert był przepiękny. Najpierw teoria, potem praktyka, czyli przykład, jak powinniśmy śpiewać. Jesteśmy pod wrażeniem. To trochę inna liga, ale zawsze coś można podpatrzeć, nauczyć się, posłuchać pięknego wykonania. Nasz chór parafialny i orkiestra istnieją ponad 20 lat, złożone są z amatorów. Nie śpiewamy dla zysku, tylko dla przyjemności i chwały Bożej. Występy wymagają czasu, ale cieszymy się na próby, na te wspólne 2 godziny - mówią chórzyści ze Starych Budkowic, którzy brali udział w warsztatach i koncercie.

To był anielski śpiew   Wśród słuchaczy koncertu było wielu chórzystów, którzy przyjechali na warsztaty i pielgrzymkę Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Chóry przyjechały z diecezji opolskiej i gliwickiej, jedne w większym składzie, z innych tylko wybrani przedstawiciele. Były te z wieloletnimi tradycjami, jak i niedawno powstałe. Rozpiętość wieku znaczna, ale duch młody, bo to właśnie fenomen chóru, że wspólne śpiewanie daje radość i odmładza.

Przyjechali na Górę Świętej Anny, by jak co roku podziękować Bogu, a przy okazji spotkać się ze sobą podczas warsztatów.

- Głównie chodzi o to, żeby się zintegrować, porozmawiać, wymienić doświadczenia, poznać się. Utwory, które są przygotowywane na warsztatach, chóry otrzymały wcześniej, są przećwiczone przez nie, a tu mają czas, żeby wyśpiewać je razem - podkreśla ks. Piotr Kierpal, diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych.

Warsztaty poprowadził Piotr Pałka, znany kompozytor i dyrygent z Krakowa. Zwieńczeniem pielgrzymki była dziś Msza św. w bazylice, podczas której chóry wykonały wspólnie przygotowane utwory, zaś słowo Boże wygłosił ks. Adam Kozak, duszpasterz muzyków kościelnych w diecezji gliwickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy