Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zabijanie z przekonania

Chorzy psychicznie, niepełnosprawni, zakwalifikowani jako nieuleczalni najpierw byli "tylko"sterylizowani, a później zabijani.

Zaczęło się od eugeniki – teorii i prób poprawienia „jakości ludzkiej rasy”. Najpierw zakazano osobom z upośledzeniem umysłowym zawierania małżeństw.

W 1924 r. Adolf Hitler pisał w „Mein Kampf”: „ Musi (państwo narodowe) dopilnować tego, żeby tylko ten kto jest zdrowy płodził dzieci, żeby pozostawało piętno wstydu na tych, którzy pomimo własnej choroby i własnych wad starają się mieć dzieci”.

Gdy naziści doszli do władzy zaczęli jeszcze bardziej propagować ideę i praktycznie dbać o „czystość rasy”.

Na początku 1939 r. do Führera dotarła prośba rodziców upośledzonego niemowlęcia o zgodę na jego zabicie. Hitler zgodę wyraził. Potem utworzono „Komisję Rzeszy do spraw naukowej rejestracji ciężkich dolegliwości dziedzicznych i wrodzonych”. Lekarze i pielęgniarki miały obowiązek zgłaszać takie dzieci do Komisji.

To tylko część historii hitlerowskiej polityki eutanazyjnej stosowanej wobec chorych psychicznie, niepełnosprawnych lub uznanych za nieuleczalnie chorych,  która prezentowana jest na wystawie  „Zabijanie z przekonania” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wystawę, która jest skromna, szara, ale przejmująca, przygotowała grupa „pinel GmbH” z Berlina..

Za pomocą tablic informacyjnych i gablot pokazano eksterminację chorych i metody ich eliminacji z życia społeczeństw. Jedną z tablic autorzy poświęcili bp Klemensowi Augustowi von Galen, który jako ordynariusz diecezji Münster w roku 1941 wygłosił szereg ostrych i niezwykle odważnych kazań przeciwko eugenicznej polityce narodowych socjalistów.

Biskup von Galen – w 2005 r. ogłoszony błogosławionym – mówił m.in. „ Gdy ustanawia się i wykorzystuje zasadę, że wolno zabijać »bezproduktywnych ludzi«, to następni będą inwalidzi, którzy wytężali i ofiarowywali swoje siły (…) aby funkcjonowały procesy produkcyjne. (…) Później nikt z nas nie będzie pewien o swoje życie".

Wystawę kończy tablica zatytułowana „Co to ma wspólnego ze mną?”, na której autorzy podają do refleksji m.in. dane Instytutu Genetyki Medycznej Uniwersytetu w Zurychu, że „9 z 10 matek, u których dzieci stwierdzono zespół Downa, decyduje się na przerwanie ciąży” czy wypowiedź Richarda Dawkinsa, słynnego biologa- ateisty opowiadającego się za aborcją dzieci z zespołem Downa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy