Nowy numer 13/2024 Archiwum

Peregryny rozdane

Na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu uhonorowano miłujących sprawiedliwość.

Statuetki Peregryna z Opola przyznaje opolski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Nagroda jest promocją osób, które szczególnie umiłowały sprawiedliwość - tak jak Peregryn z Opola, żyjący na przełomie XIII i XIV wieku. Był on dominikańskim kaznodzieją i inkwizytorem na Śląsku, a w historii zapisał się jako człowiek szlachetny, który nie zapominał o poszanowaniu każdej osoby ludzkiej.

W tym roku kapituła nagrodziła s. Margaritę Cebulę ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, małżonków Urszulę i Piotra Dziamarskich z Byczyny oraz prof. Włodzimierza Kaczorowskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

S. Margarita Cebula została doceniona za przygotowanie procesu beatyfikacyjnego bł. matki Marii Luizy Merkert, który wymagał 20-letniej pracy historyczno-archiwistycznej, a także za popularyzowanie wiedzy o życiu zakonnym oraz historii regionu i Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

- Siostra Margarita dorastała w cieniu Góry św. Anny. Historią interesowała się od najmłodszych lat. (...) w historii najbardziej interesowało ją to, co było niedopowiedziane w szkole przez nauczycieli, czego nie mogła znaleźć w dostępnych wówczas podręcznikach historii. Dlatego starała się dociekać prawdy na różne sposoby, m.in. słuchała żywej historii - mówił Andrzej Koziar, który wygłosił laudację. - Zawsze byłem pod wrażeniem tego, jak wiele dokumentów archiwalnych siostra musiała przejrzeć, aby doszło do uroczystości beatyfikacyjnej bł. Marii Luizy Merkert - podkreślał.

- W Roku Życia Konsekrowanego w szczególny sposób zostało zaakcentowane życie zakonne. Przyznanie tej nagrody jest wielkim zaszczytem dla mojego zgromadzenia, a dla mnie jest zachętą do pracy Bogu na chwałę, dla dobra Kościoła i mojego zgromadzenia - mówiła s. Margarita Cebula, dziękując za otrzymane wyróżnienie. Statuetka znajdzie swoje miejsce w Pokoju Pamięci bł. Marii Luizy. - Uważam bowiem, że to przede wszystkim jest nagroda dla bł. Marii Luizy - podkreślała siostra Margarita, przyznając, że prace historyczno-archiwistyczne są dla niej wielką przygodą, która zbliża ją nie tylko do bł. Marii Luizy, ale przede wszystkim do Boga i drugiego człowieka.

Małżonkowie Urszula i Piotr Dziamarscy z Byczyny, którzy od 20 lat są w Domowym Kościele diecezji kaliskiej, zostali uhonorowani za zaangażowanie społeczne w kształtowaniu wartości chrześcijańskich i postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, za bezinteresowność i poświęcenie w przygotowaniu młodych ludzi do życia w rodzinie i społeczeństwie, a także za poświęcenie w obronie życia od poczęcia po naturalną śmierć.

Oboje są nauczycielami. Podkreślają, że prowadzą ciche i spokojne życie, realizując to, co Pan Bóg im powierzył. - Wszystkie nasze działania kręcą się wokół spraw związanych z wiarą. Jesteśmy wierni swoim przekonaniom - mówiła pani Urszula. - To, co robimy, jest dla nas czymś normalnym i naturalnym. Cała formacja oazowa służy temu, byśmy my mogli służyć. Nadal będziemy robić to, co robiliśmy dotychczas - zapewniał pan Piotr, dziękując za nagrodę.

Prof. Włodzimierz Kaczorowski nie tylko otrzymał statuetkę Peregryna z Opola, ale również księgę pamiątkową przygotowaną z okazji jubileuszu pracy naukowej. - Prof. Kaczorowski od lat uczy historyków i prawników. Jest lubianym wykładowcą. Wszyscy z wielkim szacunkiem i respektem o nim się wypowiadają. Przygotował  ponad 830 publikacji. Jest człowiekiem oddanym Kościołowi, rodzinie i pracy naukowej - podkreślał ks. dr Piotr Sadowski. A nieukrywający wzruszenia laureat zaznaczał, że ta nagroda motywuje go do kultywowania wartości, którymi kierował się Peregryn z Opola.

Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w środę, 7 października na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu i była wpisana w program XI Opolskiego Colloquium Prawno-Historycznego. Dwudniowe obrady zatytułowano „Od zgromadzeń ludowych do parlamentów. Konferencja z okazji jubileuszu Profesora Włodzimierza Kaczorowskiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy