Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dostępniejsze archiwalia

Dzięki nowemu informatorowi łatwiej będzie np. szukać danych swoich przodków.

Spore ułatwienie w poszukiwaniu dawnych dokumentów zaprezentowało właśnie Archiwum Państwowe w Opolu. „Informator o zasobie do 1945 r.” dostępny jest zarówno w wersji na płycie CD (w siedzibie AP), jak i w formie aplikacji on-line na stronie http://opole.ap.gov.pl/informator.pdf. – Pozwala on na przekierowanie z działu tematycznego, jak po nici Ariadny, do konkretnego zespołu archiwalnego, w przypadku tych zespołów, które są już zdigitalizowane, na przekierowanie bezpośrednio do skanów tych materiałów (na ile pozwalają przepisy RODO). Jest to bardzo innowacyjna metoda dotarcia do źródeł – tłumaczy Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik działu udostępniania.

Jak podkreśla, poszukiwanie tych zespołów w archiwum nie jest proste, ponieważ ich spis nie jest poukładany tematycznie. Czasem trzeba przebrnąć przez kilka tysięcy opisów, by znaleźć interesującą część, i dopiero kierować się w dół tej struktury. Informator pozwala przechodzić do kolejnych głębokości przez linki internetowe. Oszczędza to godziny spędzone w archiwum, a przy odrobinie szczęścia można szukany materiał obejrzeć, nie odchodząc od komputera.

– Niestety, ucyfrowiona jest niewielka część zasobów, bo proces ten trwa nawet dwa lata. Każda księga jest opracowywana, inwentaryzowana, strony są numerowane, skanowane i po sprawdzeniu wysyłane do Narodowego Archiwum Cyfrowego, które umieszcza je na stronie: www.szukajwarchiwach.pl. Księgi z opolskiego archiwum, ułożone obok siebie, szerokością grzbietów mają długość ok. 9 km! To praca na kilka pokoleń – dodaje archiwistka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy