Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W Opolu bezpłatnych konsultacji będą udzielać m.in. adwokaci, terapeuci, prokuratorzy, policjanci, mediatorzy, pracownicy socjalni.

Jutro (22 lutego) przypada Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. W związku z tym opolskie Stowarzyszenie "Quisisana" wraz z Urzędem Miasta Opola od dzisiaj (piątek 21 lutego) do przyszłego piątku (28 lutego) organizuje Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

-  To jest tydzień dedykowany ludziom, którzy w swoim przekonaniu są ofiarami przestępstwa. To może być przemoc domowa, pobicie, stalking, mobbing, wszystko, co kojarzy nam się z przestępstwem. Ważne jest subiektywne podejście osoby, która uważa się za pokrzywdzoną. Nie potrzeba żadnego dokumentu stwierdzającego popełnienie przestępstwa, żeby otrzymać bezpłatną poradę specjalistów – wyjaśnia Jarosław Szychliński, terapeuta i pedagog z "Quisisany".

W ramach tygodnia w kilku instytucjach Opola będzie można konsultować się ze specjalistami z zakresu prawa, psychologii, pomocy socjalnej i rodzinnej. Porad będą udzielać adwokaci, prokuratorzy, radcy prawni,  policjanci, psychologowie, terapeuci, pracownicy socjalni, mediatorzy, strażnicy miejscy.

- Taki tydzień organizujemy od 2012 roku, dawniej jako Ośrodek Pokrzywdzonym Przestępstwem. Teraz tego ośrodka nie mamy i nie ma w ogóle w Opolu takiego ośrodka. Dalej jednak bierzemy odpowiedzialność za ludzi pokrzywdzonych. Dlatego organizujemy dla nich tydzień kompleksowej pomocy. Każdego dnia będą dyżurowali specjaliści różnych dziedzin. Będzie "full serwis" dla osób pokrzywdzonych. Jeśli np. ktoś przyjdzie po pomoc do psychologa, a psycholog zorientuje się, że ten człowiek potrzebuje jeszcze innej pomocy, to skieruje go do odpowiedniego specjalisty np. adwokata czy prokuratora, jeśli sytuacja będzie tego wymagać - tłumaczy J. Szychliński podkreślając, że wszystkie instytucje, tj. policja, prokuratura, Izba Adwokacka, MOPR i Straż Miejska, z wielką ochotą i zrozumieniem wagi sprawy włączyły się w organizację tygodnia.

- Jestem szczęśliwy, że wreszcie w naszym kraju instytucje chcą sobie nawzajem pomagać w pracy dla osób potrzebujących. Od lat możemy liczyć na pomoc i wsparcie urzędu miasta. Nie inaczej jest tym razem, dlatego dzięki życzliwości pani Doroty Piechowicz-Witoń, szefowej Centrum Dialogu Obywatelskiego, organizujemy wspólnie ten tydzień - podkreśla Szychliński. Głównym punktem konsultacji będzie właśnie siedziba tej organizacji (ul. Damrota 1).

Szczegółowy program Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy