Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Opole ponownie przymierza się do dofinansowania in vitro

Rada Miasta Opola podczas marcowej sesji zdecyduje, czy uruchomiony zostanie miejski program in vitro.

Będzie to już drugie podejście do uruchomienia w Opolu programu dofinansowania procedury in vitro. W lutym 2017 roku skład poprzedniej kadencji Rady Miasta nie poparł wniosku.

Autorami obecnej inicjatywy są radni Dariusz Chwist i Przemysław Pytlik z Klubu Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego oraz Piotr Mielec, niezrzeszony w żadnym klubie. W projekcie chodzi o 400 tys. zł rocznie przekazywanych na dofinansowanie procedury zapłodnienia in vitro. Jednorazowe wsparcie dla pary, która zostanie zakwalifikowana do programu, ma wynieść 5 tys. zł.

Program, który ma stać się elementem miejskiej polityki prorodzinnej, argumentowany jest niepłodnością jako problemem cywilizacyjnym i narastającą depopulacją.

Projekt uchwały wprowadzającej ten miejski program in vitro wraz z korektą budżetową przygotował prezydent miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski. Głosowanie odbędzie się na marcowej sesji Rady Miasta i to do radnych będzie należała decyzja.

- Pozostają wątpliwości, czy taki program powinien być finansowany bezpośrednio przez samorząd miasta, a nie na poziomie kraju. Natomiast nie pozostają żadne wątpliwości co do tego, że jeżeli możemy - zgodnie z prawem, bo program oparty jest o funkcjonującą w Polsce ustawę - pomóc rodzinom starającym się o dzieci, to uważam, że warto to spróbować uczynić - powiedział prezydent Arkadiusz Wiśniewski na konferencji prasowej w opolskim Ratuszu. Zapewnił, że w jego klubie nie będzie dyscypliny głosowania. - Ludzie mają prawo mieć różne zdania i ja szanuję zdanie również tych, którzy będą przeciwni tej inicjatywie - podkreślił prezydent Opola.

W sprawie finansowania metody in vitro przez samorządy wypowiedziała się Konferencja Episkopatu Polski. Rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik, w komunikacie z czerwca 2017 r. przypomniał negatywną ocenę moralną wszystkich form zapłodnienia pozaustrojowego, "ponieważ są one pogwałceniem zasady ochrony życia ludzkiego i sprzeciwiają się wymogowi zachowania integralności osoby ludzkiej. Poważne zastrzeżenia genetyków i neonatologów wskazują na konieczność wspierania leczenia przyczynowego niepłodności i bezpłodności małżeńskiej".

Sesja Rady Miasta Opola ma odbyć się 26 marca br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy