Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rehabilitacja znów możliwa

Od poniedziałku 18 maja gabinety rehabilitacyjne Caritas wznawiają działalność.

Rehabilitacja znów możliwa   Te urządzenia już od wtorku będą znów służyły pacjentom Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Dotąd z powodu epidemii koronawirusa zabiegi usprawniania leczniczego były zawieszone, a 33 gabinety rehabilitacyjne Caritas działające w diecezji opolskiej dla pacjentów zamknięte.

- Jeśli ktoś zapisał się na fizjoterapię przed pandemią, może spodziewać się po 18 maja telefonicznego zaproszenia na zabiegi. Fizjoterapeuta będzie kontaktował się z pacjentami, zrobi wywiad epidemiologiczny i ustali nowy termin (lub ew. skorzysta z prawa odmowy wykonania zabiegu). W pierwszej kolejności zapraszani będą pacjenci, którym "przepadła" kolejka oraz ze skierowaniem pilnym. Proszę o cierpliwość - kolejka się przesunie, ale w najbliższych dniach będziemy sukcesywnie dzwonić i uzgadniać termin zabiegów. 18 maja fizjoterapeuci będą organizować pracę dostosowując ją do obecnych wymogów, a od wtorku pacjenci będą przyjmowani - tłumaczy mgr Monika Kocot, naczelna pielęgniarka Caritas Diecezji Opolskiej.

Bardzo prosi o to, by nie przychodzić ustalać terminu osobiście. - To ważne, by najpierw umówić się telefonicznie w danym gabinecie, a przychodzić dopiero w ustalonym dniu o podanej godzinie. Wykaz z numerami telefonów do poszczególnych gabinetów znajduje się na stronie Caritas (oraz tutaj) - podkreśla.

Rehabilitacja znów możliwa   Te urządzenia już od wtorku będą znów służyły pacjentom Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Obowiązujące nadal zaostrzone zasady bezpieczeństwa wymagają m.in. punktualnego (nie np. wcześniejszego) przychodzenia do gabinetu, stosowania maseczek, dezynfekcji rąk, oczekiwania wyłącznie w poczekalni. Jest zakaz samowolnego wchodzenia i poruszania się po gabinecie, zakaz używania telefonu i przynoszenia rzeczy zbędnych (np. swojego ręcznika), ograniczenie do minimum liczby osób towarzyszących poza uzasadnionymi przypadkami (np. osoby nieletnie, niesamodzielne). Przed pierwszym zabiegiem konieczny będzie pomiar temperatury i wypełnienie ankiety, a przy kolejnych wizytach jej aktualizacja.

- W gabinetach, w których pracuje dwóch lub więcej fizjoterapeutów, wprowadzony zostaje system zmianowy tak, by nie stykali się oni ze sobą. Dlatego czas pracy gabinetów i przyjęć pacjentów będzie wydłużony. Także pacjenci będą przypisani do konkretnego fizjoterapeuty przez cały cykl zabiegowy, choć zdajemy sobie sprawę, że będzie to wymagało nieco większej elastyczności od pacjentów. Wszystko po to, by w przypadku zakażenia jednego fizjoterapeuty działalność gabinetu mogła być kontynuowana - dopowiada Monika Kocot.

- Liczymy się z naporem pacjentów do placówek, ale taka presja nie będzie kluczem do szybszej rehabilitacji. Musimy przestrzegać procedur, bo chodzi o zdrowie i życie i pacjentów i pracowników. Dlatego też bardzo proszę o szczere i zgodne z prawdą wypełnianie tych ankiet - jak na spowiedzi. Przeinaczanie bądź zatajanie informacji naraża placówkę na zamknięcie i kwarantannę - przestrzega ks. Arnold Drechsler, dyrektor opolskiej Caritas.

Z usług 33 gabinetów rehabilitacyjnych Caritas Diecezji Opolskiej korzysta rocznie ok. 35 tys. pacjentów.

Od 6 maja działa już też Centrum Rehabilitacji dla Dzieci im. ks. bpa J. Nathana w Opolu przy ul. Mickiewicza 5. Jego pacjenci również są kwalifikowani do rehabilitacji w podobnym trybie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy