Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia

Wystawę pod takim tytułem można od 3 grudnia oglądać przy placu Wolności w Opolu.

Z uwagi na to, że Sejm RP uchwalił rok 2021 rokiem Stefana Wyszyńskiego, postanowiliśmy wyjść z inicjatywą i przypomnieć sylwetkę nie tylko wielkiego Polaka, prymasa Wyszyńskiego, ale również człowieka, na którego autorytecie wzorował się prymas, czyli Ojca Świętego Jana Pawła II - mówi dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiego oddziału IPN.

Na kolejnych planszach usytuowanych obok pomnika Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, zaprezentowane są najważniejsze cytaty, świadczące przede wszystkim o myśli społecznej Kościoła. Miłość, Cierpienie, Sumienie, Męstwo, Przebaczenie, Praca, Ojczyzna, Europa – to kolejne aspekty życia i słowa tak ważnych dla polskiej tożsamości Polaków na te tematy.

Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia   O to, by wystawa trafiła do Opola, zadbali przedstawiciele IPN. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Naczelnik opolskiego oddziału IPN podkreśla, że wystawa stanęła w nieprzypadkowym miejscu. - IPN jest dysponariuszem pamięci narodowej. Również Wojtyła i Wyszyński są częścią tej naszej wielkiej pamięci, stąd ważne, by w tym adwentowym czasie przypomnieć ich sylwetki. Ważne, by takim mieście jak Opole, w tym miejscu, na placu Wolności, gdzie często spotykali się ludzie domagający się wolności, były ustawione tablice z myślami ludzi, którzy poświęcili życie dla tych ideałów - wskazuje.

-  2020 rok jest też czasem okrągłych rocznic: 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, 40. rocznica powstania Solidarności - dodaje Marcin Żukowski z opolskiej delegatury IPN. - Trudno sobie wyobrazić Solidarność jako ruch społeczny bez nauki Kościoła, więc chcemy wyjść naprzeciw tym wszystkim wyzwaniom, które stoją przed naszym narodem, społeczeństwem.

Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia   Plansze znajdują się na przedłużeniu opolskiego deptaka. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Ekspozycję przygotowało Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Papieskie w Warszawie. Będzie ją można oglądać w Opolu przez cały grudzień. Chętne parafie, miasta czy urzędy gmin, które później będą chciały pokazać wystawę w swoich miejscowościach, mogą kontaktować się z delegaturą IPN w Opolu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy