Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Gdzie był pierwszy kościół w Opolu?

Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz w Salonie Opolskiej Nauki mówiła o kościołach i klasztorach w Opolu na przestrzeni wieków.

Prof. Pobóg-Lenartowicz, mediewistka, specjalizująca się w historii Kościoła na Śląsku 8 listopada w Salonie Opolskiej Nauki  - cyklu spotkań organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Opola - mówiła o kościołach i klasztorach Opola na przestrzeni wieków.

- Kiedy w Opolu podczas budowy ronda koło dzisiejszego placu Wolności znaleziono pozostałości po średniowiecznych murach obronnych, to błyskawicznie je zasypano. W ciągu nocy. W Opolu były takie czasy, że jak coś się znalazło ciekawego, istotnego dla historii to broń Boże, żeby się ktoś o tym dowiedział. Zasypać, wybudować coś na tym [znalezisku - przyp. ak], bo będzie problem. Bo historycy albo archeolodzy powiedzą, że to trzeba jakoś udostępnić - mówiła.

- Pierwsza informacja o pierwszym proboszczu opolskim pochodzi z 1224 roku. To był pleban Reginald, który jest w ogóle pierwszym znanym plebanem górnośląskim. Sceptycznie nastawieni badacze muszą sobie zadać pytanie: czy jest możliwe, żeby do roku 1224, do czasu, kiedy Kazimierz I Opolski zaczął budować kościół Krzyża Świętego, w Opolu nie było żadnego kościoła? Pojawia się supozycja, że funkcjonowała kaplica na Ostrówku, ale pierwszą informację o poświęceniu tej kaplicy mamy z 1307 roku. Spór o to, który kościół w Opolu powstał jako pierwszy nie jest rozstrzygnięty – mówiła opolska historyczka. Nie ma bowiem jak dotąd żadnych archeologicznych dowodów na to, że „na górce” po ewangelizacyjnej wizycie św. Wojciecha ok. roku 985 powstał kościół lub kaplica. - Wydaje się jednak naturalne, że św. Wojciech pozostawił ochrzczonym przez niego mieszkańcom Opola jakieś miejsce kultu. To, że mógł postawić „na górce” jakąś drewnianą kapliczkę jest całkiem prawdopodobne - podkreślała prelegentka.

Prof. Pobóg-Lenartowicz podkreślała kilkukrotnie, że dzięki aktualnie prowadzonym wykopaliskom w katedrze jesteśmy coraz bliżej ustalenia faktycznej daty powstania kościoła Krzyża świętego – dzisiejszej katedry.

- To wszystko, co dr Magdalena Przysiężna-Pizarska w tej chwili odkryła w katedrze, to jest balsam na moje serce. To wielka, olbrzymia satysfakcja badawcza, ponieważ od wielu lat – niemalże pod prąd – cały czas mówiłam, że na tym miejscu pierwszy kościół jaki powstał był wybudowany staraniem księcia Kazimierza I Opolskiego. Że to pewnie było wotum wdzięczności za to, że szczęśliwie wrócił z V wyprawy krzyżowej, z której przywiózł także swoją żonę Wiolę. Nie ulega wątpliwości, że książę przywiózł z tej wyprawy krzyżowej relikwie Krzyża świętego – mówiła prof. Anna Pobóg-Lenartowicz.

Więcej w „Gościu Opolskim” nr 46 / 20 listopada.

Gdzie był pierwszy kościół w Opolu?   Uczestnicy spotkania z prof. Anną Pobóg-Lenartowicz. Andrzej Kerner /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy