Diecezję opolską w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej będą reprezentowały: Urszula Ramolla, Patrycja Kunert i Simone Mikulla.
W czwartek 10 kwietnia 40 uczniów szkół średnich zmierzyło się w diecezjalnym etapie 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Młodzi ludzie zawalczyli nie tylko o nagrody, ale także o trzy miejsca w ogólnopolskim finale konkursu, który 12 i 13 czerwca odbędzie się w Niepokalanowie.
Tym razem pytania dotyczyły Ksiąg Ezdrasza i Nehemiasza oraz listów pasterskich św. Pawła, czyli 1. i 2. Listu do Tymoteusza oraz Listu do Tytusa.
- Pięć ksiąg to bardzo duża partia materiału jak na jeden konkurs. Tym bardziej podziwiam uczniów szkół średnich, którzy musieli włożyć ogrom pracy i poświęcić dużo czasu, by przyswoić sobie ich treść - mówi ks. dr Łukasz Florczyk, biblista i przewodniczący komisji konkursowej.
- Księgi Ezdrasza i Nehemiasza, należące do ksiąg historycznych Starego Testamentu, są bardzo trudne. Pojawia się w nich dużo imion, dat i niełatwych terminów. Natomiast listy pasterskie św. Pawła Apostoła, choć w lekturze rzeczywiście są troszkę łatwiejsze, to również zawierają wiele szczegółów, o które - jak się okazało - pytali organizatorzy - podsumowuje ks. Florczyk.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej ma trzy etapy: szkolny, diecezjalny i finałowy.
- W naszej diecezji w etapie szkolnym wzięło udział 19 szkół, ale uczniowie tylko z 14 placówek spełnili kryteria i awansowali do etapu diecezjalnego. Obserwujemy, że spada zainteresowanie konkursem wiedzy biblijnej, to już nie są złote lata, ale mimo wszystko wyłoniliśmy aż 40 uczniów, których możemy nazwać specjalistami od pięciu ksiąg Pisma Świętego, które są tematem tegorocznych zmagań - zapewnia dr Piotr Wajs, koordynator konkursu w diecezji opolskiej. Dodaje, że w etapie szkolnym najliczniej reprezentowaną szkołą było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.
- U nas w konkursie wzięło udział 30 uczniów. Myślę, że dla młodzieży atrakcyjna jest forma testowa i to jeszcze przeprowadzana online. Gdyby chodziło o napisanie rozprawki czy eseju, to chętnych byłoby mniej - zauważa Adam Kała, katecheta w CKZiU w Strzelcach Opolskich.
Formę testu miała też pisemna część - przeprowadzonego dzisiaj - etapu diecezjalnego. Wyłoniła ona 7 uczestników, którzy awansowali do części ustnej.
Najwięcej punktów na teście zdobył Paweł Pietrasz. I to właśnie on wylosował zestaw pytań, na które finaliści po kolei odpowiadali. Mieli m.in. powiedzieć, o co św. Paweł poprosił Tymoteusza, kiedy wybierał się do Macedonii, czy wymienić rośliny, których gałązki miały być wykorzystane do budowy szałasów na Święto Namiotów.
Najtrudniejsze jednak okazało się pytanie najniżej punktowane, na które żaden z uczestników nie udzielił poprawnej odpowiedzi. Pytanie brzmiało: „Jakim słowem ma posługiwać się Tytus, aby przeciwnik »ustąpił ze wstydem, nie mając o nas nic złego do powiedzenia«?. Chodzi o zdrowe słowo.
Chociaż pytania okazały się nie lada wyzwaniem dla całej siódemki finalistów, to najlepiej poradziła sobie z nimi - odpowiadająca jako ostatnia - Urszula Ramolla, pierwszoklasistka z PLO nr I w Opolu.
- Kiedy usłyszałam trzy finałowe pytania, lekko się zestresowałam, bo okazały się w taki sposób skonstruowane, że nie domyślałam się odpowiedzi. Stwierdziłam, że po prostu powiem to, co wiem na te tematy - opowiada Urszula Ramolla.
Po pierwszej rundzie aż pięcioro uczestników przystąpiło do dogrywki, w której przez kilka rund bój toczył się o pozostałe dwa miejsca w ogólnopolskim finale. Ostatecznie na drugiej pozycji uplasowała się Patrycja Kunert, trzecioklasistka z LO w Strzelcach Opolskich, a na trzeciej - Simone Mikulla, tegoroczna maturzystka z ZSZ im. Staszica w Opolu.
- O konkursie dowiedziałam się od mojej nauczycielki religii. Lubię czytać i dużo czytam, więc stwierdziłam, że spróbuję swoich sił w czytaniu Biblii. W drodze do szkoły i ze szkoły słuchałam podcastów z opracowaniami, komentarzami i streszczeniami poszczególnych ksiąg, dzięki czemu wiele się dowiedziałam i zapamiętałam. Oczywiście też czytałam zadane księgi i wzięłam udział w warsztatach biblijnych, które dla uczestników konkursu poprowadził ks. Łukasz Florczyk - mówi Ula, która zajęła 1. miejsce. Teraz przed nią, jak i przed Patrycją i Simone, dwa miesiące przygotowań do ogólnopolskiego finału konkursu.
- Do udziału w konkursie wiedzy biblijnej zmotywowała mnie koleżanka, która przed rokiem brała w nim udział. Razem się uczyłyśmy. Pomocna okazała się też aplikacja Quizlet, w której rożne osoby zamieszczają fiszki. Korzystałam z nich, żeby jak najwięcej szczegółów zapamiętać - opowiada Patrycja Kunert.
A dlaczego Simone zdecydowała się na udział w konkursie wiedzy biblijnej? - Przede wszystkim dlatego, że jestem osobą wierzącą i słowo Boże zawsze mi towarzyszy. Już wielokrotnie wpłynęło na moje życie, wskazało mi drogę, inspirowało mnie do działań. Słowo Boże jest po prostu integralną częścią mojego życia, dzięki czemu udział w konkursie przyszedł mi z pewną łatwością - dzieli się Simone Mikulla.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizuje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Diecezjalne zmagania odbyły się na Wydziale Teologicznym UO.
O diecezjalnym etapie konkursu napiszemy też w "Gościu Opolskim" nr 16/2025 w niedzielę 20 kwietnia br.