• facebook
 • rss
 • Odmawiać Różaniec to widzieć Jezusa

  Anna Kwaśnicka

  dodane 06.10.2012 17:06

  Członkowie róż różańcowych z opolskiego i kluczborskiego rejonu duszpasterskiego w sobotę 6 października spotkali się w parafii Ducha Świętego w Winowie na dniu skupienia.

  Mszy św., którą poprzedził Różaniec w drodze do grobu bł. Alojzego Ligudy, przewodniczył bp Andrzej Czaja.

  Ordynariusz w słowie przed błogosławieństwem zachęcił, by wrócić do listu bł. Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae”. – Papież zachęcał, by nie traktować Różańca tylko jako modlitwy błagalnej, ale też jako drogę kontemplacji Oblicza Jezusa. Jednocześnie podpowiedział w tym liście sposób odmawiania Różańca – mówił bp Andrzej Czaja, przypominając podpowiedzi Ojca Świętego: – Kontemplacji różańcowej może służyć zapowiedzenie rozważanej tajemnicy w postaci odpowiedniej ikony lub innego obrazu czy slajdu. Koniecznym elementem jest odczytanie stosownego tekstu biblijnego, a także skupienie w milczeniu na rozważanej tajemnicy.

  – Przez modlitwę „Ojcze nasz” trzeba wnieść ducha ku Ojcu, wejść we wspólnotę całego Kościoła, a odmawiając dziesięciokrotnie „Zdrowaś Maryjo”, skoncentrować się na Imieniu Jezus. Nie przyspieszajmy, kontemplacja wymaga czasu i spokoju – zalecał bp Czaja.

  – Ten sposób odmawiania Różańca generalnie się nie przyjął – podkreślił ordynariusz, zauważając, że problemem okazał się czas trwania takiej modlitwy, bo to nie 25 minut, a przynajmniej dwa razy więcej. – To świadczy o tym, że ciągle wydzielamy Panu Bogu czas, co jest przejawem niedojrzałości naszej wiary. Dlatego zwracam się do was, którzy Panu Bogu czasu nie szczędzicie i trwacie na codziennej modlitwie różańcowej, byście byli w diecezji apostołami tej formy odmawiania Różańca. Myślę, że rozpoczynany Rok Wiary powinien nas do tego mobilizować – poprosił biskup członków róż różańcowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół