• facebook
 • rss
 • Przeszli przez „Drzwi Wiary”

  Anna Kwaśnicka

  dodane 21.10.2012 13:35

  W opolskiej parafii bł. Czesława ustawione zostały symboliczne „Porta Fidei”. Prowadzą do chrzcielnicy, miejsca w którym człowiek staje się częścią Kościoła, dołącza do społeczności ludzi wierzących.

  W niedzielę 21 października, po każdej Mszy św. parafianie przechodzili przez te symboliczne „Drzwi Wiary”, zanurzali dłoń w wodzie chrzcielnicy i znakiem krzyża odnawiali w sobie świadomość przyjęcia chrztu św. – To symboliczne przejście ma nas zachęcić do jeszcze szerszego otwarcia dla Boga drzwi naszego życia, jak i do częstszego otwierania drzwi naszej świątyni, częstszego przychodzenia tutaj na modlitwę – zachęcał ks. proboszcz Stanisław Dworzak.

  Do chrzcielnicy podchodzili niemal wszyscy obecni w kościele, wśród nich małżeństwa z dziećmi, dziadkowie z wnukami. – Wzruszającym obrazem była babcia z malutką wnuczką na ręku, która trzymanej dziewczynce zrobiła znak krzyża. Gdy podchodziła do błogosławieństwa, powiedziałem do niej: „wspaniała babcia idzie”, a jej ze wzruszenia popłynęły łzy – opowiada ks. Wojciech Janus, pytany, czy wiernym potrzebne są takie symbole. – Jesteśmy bardzo uczuciowi, dlatego takie momenty jak dzisiejszy zapadają nam w pamięci. W Roku Wiary zachęca się, by jechać do Rzymu, by tam nawiedzać święte miejsca. Nie każdy może to uczynić, dlatego postanowiliśmy w naszej parafii przygotować taką namiastkę Rzymu – mówi ks. Wojciech Janus, wikariusz parafii bł. Czesława w Opolu.

  Po przejściu przez „Porta Fidei” kapłani słowami: „Niech Pan cię błogosławi i umacniania w wierze” udzielali wiernym indywidualnego błogosławieństwa na czas rozpoczynanego Roku Wiary, a lektorzy wbijali pamiątkowe pieczęcie do modlitewników „Droga do nieba”.

  – Zauważyłem, że ludzie nie noszą „Drogi do nieba” do kościoła. A są w niej nie tylko pieśni, których teksty są wyświetlane w czasie Mszy św., ale również liczne modlitwy, dlatego każdy powinien z tym modlitewnikiem przychodzić na Eucharystię – podkreśla ks. Wojciech Janus, zaznaczając, że w parafii odbędzie się również niedziela biblijna, podczas której pieczęć z logiem Roku Wiary będzie wbijana do Pisma Świętego, a także niedziela z Katechizmem Kościoła Katolickiego.

  – Każdy mieszkaniec Opola czy diecezji może przyjść do naszego kościoła i przejść przez "Porta Fidei". Te drzwi będą nam przez cały rok przypominały o Roku Wiary. Będą się przy nich odbywały nabożeństwa, jak i spotkania dla młodzieży – wyjaśnia ks. Janus.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół