• facebook
 • rss
 • Rozśpiewali się na Wrzosoli 2013

  kgj

  dodane 18.03.2013 14:15

  Trzy setki młodych wokalistów zjechały do Wrzosek na XI Przegląd Scholi Liturgicznych. Profesjonaliści uczyli ich przez kilka godzin sztuki śpiewu.

  W sobotę 16 marca słowa „Przymnóż nam wiary Panie nasz” brzmiały śpiewane na głosy w kościele parafialnym pw. św Józefa Robotnika we Wrzoskach kilka razy. Za każdym razem pięknie, szczerze i z serca.

  - To już jedenasty przegląd. Na przemian warsztaty i konkurs, oba mają na celu podnoszenie poziomu śpiewaczego w naszych parafiach. Koncentrujemy się na muzyce liturgicznej, dlatego są tu zawodowi muzycy i mini orkiestra symfoniczna. Oczywiście zajęcia nie mogą trwać zbyt długo, bo to są dzieci, ale staramy się nauczyć wyrażania emocji – radości, smutku przez muzykę - mówił ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, organizator spotkania.

  Tym razem Wrzosola miała charakter warsztatów muzyczno-liturgicznych. Wzięło w nich udział kilkanaście parafialnych scholi nie tylko z diecezji opolskiej, ale też z pobliskiego Turza (diecezja gliwicka).

  - Przyjechaliśmy tu pierwszy raz z diecezji gliwickiej i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem radości, jaka płynie z tych warsztatów. Nie tylko udoskonaliśmy swój warsztat muzyczny, ale przede wszystkim jak w śpiewanej dzisiaj przepięknie piosence "Panie przymnóż nam wiary" to dzisiejsze spotkanie nam jej właśnie przymnożyło i rozpaliło ją. Warto było przyjechać - mówi Karina Garbas, opiekun jednej ze scholi.

  Warsztaty poprowadzili profesjonaliści: Marcin Pospieszalski (kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, współzałożyciel zespołu New Life'm) i Piotr Pałka (człowiek, który przygotowywał muzyczną oprawę Mszy św. na krakowskich Błoniach podczas pielgrzymki Benedykta XVI w 2006 r.).

  W sobotę, 16 marca cała świątynia wypełniła się przedstawicielami schol liturgicznych.   W sobotę, 16 marca cała świątynia wypełniła się przedstawicielami schol liturgicznych. Karina Grytz-Jurkowska/GN Na przykładach śpiewania różnych fragmentów liturgii wskazywali na istotne szczegóły, które składają się na jakość wykonania. Poprawna dykcja i emisja głosu, koncentrowanie się na śpiewanej treści, postawa śpiewaka, zwracanie uwagi na znaki pokazywane przez dyrygenta to tylko niektóre z nich. I najważniejsza uwaga - śpiew liturgiczny jest modlitwą kierowaną do Boga. Część zajęć była prowadzona także w podgrupach.

  - Popatrzcie na tę dziewczynkę… Ona cała koncentruje się na śpiewaniu i jest wpatrzona w dyrygenta, uważna na każdy jego sygnał. Tak trzymaj! – na przykładzie jednej z dziewcząt instruował scholistów Piotr Pałka.

  Warsztaty zakończyła wspólna Msza św. odprawiona przez ks. Poźniaka, w której uczestniczyli wokaliści, opiekunowie scholi oraz przedstawiciele parafii uczestniczących w konkursie.

  Po Eucharystii podziękowano dyrygentom i prowadzącym warsztaty za ich trud, zaś dla uczestników tradycyjnie były prymulki i upominki ufundowane przez gminę Dąbrowa Niemodlińska. Pojawił się także ks. Hubert Łysy, proboszcz Wrzosek, z uroczym pieskiem, maskotką Wrzosoli.

  Szczególnie gorące owacje  dostał ks. Grzegorz Poźniak. Jak się bowiem okazało tegorocznej Wrzosoli przewodził ostatni raz. Od przyszłego roku jej organizacją zajmie się ks. Piotr Kierpal.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół