• facebook
 • rss
 • Pomóż mi dźwigać krzyż!

  Andrzej Kerner

  dodane 14.09.2013 14:12

  Na Górze Świętej Anny trwają obchody kalwaryjskie ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

  - Ta figura Chrystusa niosącego krzyż, która będzie nam towarzyszyła przez cały drogę, jest jak wezwanie Pana: „Pomóż mi!”. To wezwanie, zaproszenie Chrystusa: pomóż mi zbawiać ten świat, zmieniać go. Pomóż mi też zmieniać ten Kościół dziś! By znowu był świeższy, młodszy, bardziej pociągający. Siostro i bracie, wywyższaj Chrystusa w swoim, sercu stale wracając do tego znaku miłości jakim jest krzyż. Dziś cały Kościół celebruje święto Podwyższenia Krzyża Świętego i Ty krzyż Chrystusowy podwyższ w swoim sercu, w swojej rodzinie. Gdy wrócisz do domu, odkurz każdy krzyż i spoglądaj na niego co dnia – mówił biskup opolski Andrzej Czaja w kazaniu podczas Mszy św. rozpoczynającej sobotnie obchody kalwaryjskie na Górze Świętej Anny.

  Wielki odpust kalwaryjski ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego trwa na Górze Świętej Anny już od środy 11 września. Wczoraj (piątek, 13 września) kalwarię annogórską obchodziły grupy parafialne. Nieprzerwana tradycja obchodów w niektórych parafiach sięga połowy XVIII wieku. Na dzisiejsze obchody kalwaryjskie przybyło ok. 20 tys. wiernych. O. Błażej Kurowski, witając na Mszy św. tylko część pielgrzymek, wymienił niemal 60 parafii. Najwięcej wiernych przybyło na Górę Świętej Anny z diecezji opolskiej i gliwickiej, były grupy także z archidiecezji wrocławskiej, a nawet z zielonogórsko-gorzowskiej.

  Bp Andrzej Czaja, który wczoraj uczestniczył w obchodach ze swoją rodzinną parafią św. Mikołaja i św. Małgorzaty z Wysokiej, dziś również idzie z tysiącami pielgrzymów annogórskimi dróżkami. W kazaniu apelował do pielgrzymów, aby dbali o swoją wiarę, rozwijali ją w sobie i troszczyli się o jej przekaz. – Trzeba stanąć przed Bogiem w prawdzie, trzeba grzech wyznać. Grzech to niszczyciel wiary. Nie możemy więc trwać w grzechu! – wołał biskup opolski, wzywając do częstej spowiedzi i modlitwy.

  Dzisiaj wieczorem o 19.00 w grocie lurdzkiej rozpocznie się nabożeństwo ze świecami, któremu będzie przewodniczył abp Szczepan Wesoły. Jutro uroczystości rozpoczną się o 6.30 przy kalwaryjskim kościele Krzyża Świętego. Po odśpiewaniu Godzinek pątnicy ruszą na dróżki maryjne. O 11.00 w grocie lurdzkiej – suma odpustowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół