• facebook
 • rss
 • Wspaniałe szopki w Uciechowicach!

  ak

  dodane 04.01.2014 11:24

  V Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych rozstrzygnięty.

  345  własnoręcznie wykonanych szopek betlejemskich nadesłano na piątą edycję międzynarodowego konkursu, organizowanego przez szkołę w Uciechowicach. – To więcej niż w ubiegłym roku, cały czas mamy tendencję wzrostową – cieszy się Teresa Grabowska, wicedyrektor szkoły, organizatorka konkursu.

  Szopki trafiły do Uciechowic ze wszystkich stron Polski, z Czech, dwie także z Niemiec. – Być może w przyszłym roku będziemy mieli szopki z Ukrainy, bo w tym roku na wystawie już gościliśmy Ukraińców. Zresztą w tegorocznym konkursie mamy trzy szopki z podkarpackiego Żyrakowa, w których widać elementy architektury cerkiewnej – informuje T. Grabowska.

  Wystawa, której wernisaż odbył się 14 grudnia, potrwa do 11 stycznia. Prezentowana jest na szkolnym korytarzu i w sali gimnastycznej, których scenografia także robi wrażenie. – Komu chciałoby się tyle słomy do szkoły nawieźć, pracować dodatkowo nawet nocami? Kto chciałby o każdej porze wpuszczać gości na wystawę, nawet gdy szkoła jest zamknięta? To wszystko zasługa pani Teresy – podkreśla Róża Kaczmar, dyrektor szkoły. – Robimy to dla promocji naszej szkoły, dzięki wystawie jest o niej głośno, przyjeżdżają wycieczki zwiedzających. A poza tym, jeśli od września mamy telefony: "Czy w tym roku będzie wystawa?", to jak można by jej nie robić? – mówi T. Grabowska.  

  Dla organizatorki uciechowickiego konkursu wszystkie szopki zasługują na nagrodę. – Co dzień zachwycam się inną. Wzruszają mnie szopki robione przez dzieci, z wdziękiem właściwym twórczości dziecięcej. Dlatego wolę nie brać udziału w pracach jury – mówi.

  Jury pod przewodnictwem Jiříego Cvešpera z Ostrawy, członka Zarządu Światowej Federacji Szopkarzy, w 5 kategoriach nagrodziło i wyróżniło w sumie 122 twórców.

  Podajemy miejsca pierwsze:

  Przedszkola: przedszkole w  Dzierżysławiu

  Szkoły Podstawowe: Blanka Bańkowska (Branice), Emila Zyznawska (Turków) i Agata Korusa (Pszów) 

  Gimnazja: Anna Brzegowa (Bochnia), Magdalena Wrona (Żyraków), Aleksandra Kostyrka, Justyna, Marta Jęczmienna, Kamila Malinowska, Monika Kosellek (Baborów)

  Szopka rodzinna: rodzina Leksów (Rybnik), Krzyś Michniewicz z mamą (Koluszki), rodzina Zyznawskich (Turków)

  Dorośli: Dorota Malona, Przemysław Cymbulak (Głubczyce), Mariusz Majer, Daniel Zakrzewski, Kamila Babariko (Głubczyce), o. Mieczysław Lenard OFM (Głubczyce), Jakub Jacków (Jabłonka).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół