• facebook
 • rss
 • Wywabianie białych plam z historii

  kgj

  dodane 14.10.2014 23:47

  Wywózki w głąb Związku Sowieckiego przez lata były w śląskich domach tematem tabu. Dziś mówi się o nich i innych momentach historii głośno.

  Dla wywiezionych, głównie górników przełomowy był rok 45. Ekstremalne warunki, konieczność zbudowania sobie najpierw dachu nad głową, epidemie, dopiero zaczynająca działać kuchnia i opieka medyczna. Kto przeżył ten rok, miał szansę wrócić do domu... – wielu słuchaczom podczas takiej opowieści przypominały się rodzinne historie a łza kręciła się w oku.

  Trwają 11 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Tegoroczne obchody, od 8 do 27 października obfitują w wykłady o szerokim spektrum tematycznym, koncerty muzyczne, wystawy, spotkania dyskusyjne i warsztaty.

  Nie brak też luźniejszych form, jak np. podchody pt. „Śladami Kultury Niemieckiej", jest coś dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i melomanów, zarówno miłośników Mozarta jak i muzyki popularnej.

  W ramach cyklu pt. „Religie i wyznania na Górnym Śląsku w ostatnich 150 latach można dowiedzieć się sporo o mieszkających tu Luteranach, Żydach czy wielojęzyczności w duszpasterstwie kościoła katolickiego.

  Niezwykle ciekawe było wspomniane na początku spotkanie dyskusyjne wokół książki pt. „Wywózka. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 roku. Temat ważny i bliski wielu pochodzącym stąd osobom, stąd wywołał spore zainteresowanie. Więcej o publikacji i spotkaniu w najbliższym „Gościu Niedzielnym”.

  Szczegółowy program Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim jest dostępny na stronie: www.tskn.vdg.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół