• facebook
 • rss
 • Diecezja ma 8 nowych księży

  ana

  dodane 23.05.2015 16:15

  Bp Andrzej Czaja: - Trzeba transparentnie i bardzo odpowiedzialnie reprezentować Chrystusa i Jego Kościół.

  W sobotę 23 maja w katedrze opolskiej 8 diakonów przyjęło z rąk bp. Andrzeja Czai święcenia kapłańskie. W uroczystej Mszy św. uczestniczyły rodziny neoprezbiterów, przyjaciele, a także przedstawiciele wspólnot parafialnych, z których wyszli.

  – Kościół opolski, który stanowimy, co roku oczekuje tego dnia, a kiedy nadchodzi, to radość wielka ogarnia nas, radość wielka jest w naszych sercach i pośród nas. Ci, którzy tu dziś zostaną wyświęceni na prezbiterów, gotowali się na ten dzień 6 lat – mówił bp Andrzej Czaja. – Cieszymy się, że doszli do tego dnia. Bogu dziękujemy za nich i za ten dzień. I chcemy wszyscy za nimi orędować, aby potrafili jak najlepiej przyjąć łaskę sakramentu święceń, i by całe życie z niej jak najlepiej, jak najbardziej odpowiedzialnie czerpali na chwałę Boga, pożytek własny i ku zbudowaniu ludu Bożego, ku realizacji zbawczej misji Kościoła w świecie – podkreślał biskup opolski witając na uroczystej liturgii księży, rodziny i parafian kandydatów do święceń, jak i całą wspólnotę seminaryjną.

  Obrzęd święceń rozpoczęło przedstawienie kandydatów przez ks. Andrzeja Anderwalda, wicerektora Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Kandydaci wezwani po imieniu, odpowiadali: „Jestem”.

  Następnie w homilii bp Andrzej Czaja wyjaśniał, co za chwilę się wydarzy, gdy ośmiu diakonów zostanie ustanowionych prezbiterami i posłanych do owczarni Pańskiej i całego świata. Ordynariusz podkreślał, że odtąd będą zobowiązani głosić słowo Boże, udzielać sakramentów świętych, kierować ludem Bożym i za nim orędować, a także wychodzić do tych, którzy od Boga odeszli albo Go jeszcze nie znają.

  – Trzeba transparentnie i bardzo odpowiedzialnie reprezentować Chrystusa i Jego Kościół – mówił w homilii bp Andrzej Czaja. Podkreślał też: – Żyć trzeba będzie na miarę Tego, który Was wybrał, ustanowił i posłał. Poprzeczka jest bardzo wysoko zawieszona. Nie można żyć na „mniej więcej”. (…) Nie można pozwolić sobie na mierne, przeciętne posługiwanie.

  – Z pewnością wystarczy wam Bożej łaski. Jezus was nie zawiedzie, nie skrzywdzi i nie zrani. Trzeba jednak robić na co dzień wszystko, by nie zawieść Jezusa – tłumaczył bp Czaja.

  Po homilii diakoni podchodzili do prezbiterium, by wkładając dłonie w dłonie księdza biskupa złożyć przyrzeczenie posłuszeństwa jemu i jego następcom.

  Natomiast nałożenie rąk na głowę każdego z kandydatów, które odbywało się w milczeniu, poprzedziła litania błagalna do Wszystkich Świętych, podczas której diakoni padli na twarze. Po nałożeniu rąk przez bp. Andrzeja Czaję, to samo uczynili bp Paweł Stobrawa, bp Rudolf Pierskała i wszyscy obecni w katedrze kapłani.

  Ordynariusz odmówił modlitwę święceń, po której proboszczowie nowo wyświęconych księży pomogli im włożyć stułę i ornat. Już w szatach kapłańskich każdy z nich podchodził ponownie do księdza biskupa. Najpierw biskup namaszczał dłonie neoprezbiterów, a następnie wręczał im dary ofiarne: chleb i wino z wodą, a także udzielał pocałunku pokoju.

  Neoprezbiterzy z katedry opolskiej wyszli z pierwszymi dekretami wikariuszowskimi   Neoprezbiterzy z katedry opolskiej wyszli z pierwszymi dekretami wikariuszowskimi Anna Kwaśnicka /Foto Gość – To wszystko, gdzie jesteśmy, rozpoczęło się w naszych domach i w naszych rodzinnych parafiach. Dziękujemy wam kochani rodzice, szanowni proboszczowie, drodzy parafianie, krewni, przyjaciele i znajomi. Dziękujemy za każdy gest dobroci, za każde słowa modlitwy. Dziękujemy za wasze wsparcie, za waszą cierpliwość. Dziękujemy za to, że wskazaliście nam od samego początku, jak żyć, kochać i zmierzać ku Panu Bogu – mówił w imieniu neoprezbiterów ks. Daniel Nowak. – Później ruszyliśmy w drogę i w ostatnich latach, kiedy kształtowaliśmy swoje człowieczeństwo, swoją osobowość towarzyszyło nam liczne grono moderatorów seminaryjnych i wykładowców Wydziału Teologicznego UO. Dziękujemy wam za towarzyszenie w naszej formacji duchowej, ogólnoludzkiej i intelektualnej – podkreślał ks. Daniel Nowak, prosząc też wszystkich diecezjan o modlitewne wsparcie.

  Po zakończonej Mszy św. ordynariusz wręczył nowo wyświęconym księżom ich pierwsze dekrety wikariuszowskie, które będą obowiązywały od końca sierpnia br.

  Neoprezbiterzy to:

  • Kamil Bania, mianowany wikariuszem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim,
  • Dawid Kontny, mianowany wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego w Prudniku,
  • Mateusz Kozielski, mianowany wikariuszem parafii św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie,
  • Dominik Mamełka, mianowany wikariuszem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu,
  • Kamil Mieszkowski, mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu,
  • Daniel Nowak, mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu,
  • Dominik Paterak, mianowany wikariuszem parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich,
  • Mateusz Wieczorek, mianowany wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Prudniku.

  Jakimi księżmi chcą być neoprezbiterzy? Przeczytaj – TUTAJ

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół