• facebook
 • rss
 • Gorzkie Żale w nowoczesnej aranżacji

  rp

  dodane 20.02.2016 11:20

  W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajduje się bezpłatny dodatek w postaci płyty z Gorzkimi Żalami - w autorskim wykonaniu Diany Świder, lubelskiej artystki. A już niebawem będzie można usłyszeć ją także na żywo.

  To będą „Gorzkie Żale” w nowoczesnej aranżacji. Diana Świder oraz kwartet smyczkowy: Łukasz Cholewiński, Maksymilian Wosk, Maciej Woch, Dominik Frankiewicz, a także Piotr Bogutyn na gitarze akustycznej, Bartłomiej Raban na kontrabasie i Krzysztof Redas na perkusji, wystąpią przed lubelską publicznością. Będzie to jednocześnie koncert i modlitwa.

  Zapraszamy na to spotkanie już 28 lutego o 18.00 do kościoła akademickiego KUL.

  Diana Świder razem z gitarzystą Piotrem Bogutynem przygotowała muzykę do współczesnej aranżacji tego wyjątkowego dla polskiej duchowości nabożeństwa. Gorzkie żale śpiewają po polsku i hiszpańsku.  

  „W tym autorskim wykonaniu jej ciepły, intymny głos sprawia, że odbiorca odnosi rozważania Męki Pańskiej umieszczony na ich marginesie rachunek sumienia do siebie. Wokalistka trafia do słuchacza w sposób prosty, bezpośredni i bez udziwnień, ale z cała mocą własnych przeżyć, tak że czuje się, jak „gorzkie żale przybywają, serca nasze przenikają”. Tak samo przejmująca w prostocie jest forma instrumentalna zinterpretowanego przez nią nabożeństwa” - czytamy w artykule Barbary Gruszki-Zych w najnowszym „Gościu”. 

  Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powstała również hiszpańskojęzyczna wersja nabożeństwa Gorzkich żali w ramach projektu naukowego i kulturalnego „Gorzkie Żale, skarb polskiej duchowości i kultury, dla papieża Franciszka i świata hiszpańskiego”.

  Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest prof. Cezary Taracha, kierownik Katedry Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych w Instytucie Historii KUL.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół