• facebook
 • rss
 • Tortowe pałace, zamki i dworki

  ak

  dodane 19.03.2016 17:37

  I Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek.

  Jolanta Harasimiuk z Lewina Brzeskiego zaczęła przygotowywać tort w kształcie pałacu w Naroku we wtorek o 16.00, skończyła go robić wczoraj o 15.00. Na ten czas wzięła urlop w pracy: - Robię torty ozdobne dla relaksu. Lubię piec, ale nie mam żadnego wykształcenia cukierniczego - mówi.

  Praca nad tortem artystycznym na I Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek pochłonęła ją tak bardzo, że robiła go przez te cztery dni tylko z przerwami na krótki trzy-, czterogodzinny sen. Pani Jolanta robi torty o artystycznej formie głównie dla rodziny.

  W I Festiwalu Tortów zorganizowanym przez LGD Stobrawski Zielony Szlak na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu wzięło udział prawie 20 tortów  z Polski i Czech w dwóch kategoriach: tortów małych (do 25 cm średnicy) i dużych. Niektóre miały imponujące rozmiary, jak np. tort w kształcie zamku w Karłowicach wykonany przez tamtejszą mieszkankę Halinę Jadach.

  - W czasie targów turystycznych w Poznaniu wielkim powodzeniem cieszyły się kolorowe ciasteczka wykonane przez Iwettę Sochor, właścicielkę „Lukrowej Krainy” z Brynicy, które promowały nasz region. Tak zrodził się pomysł festiwalu tortów, ciast i ciasteczek. Pomyślałam, że to będzie doskonały sposób na promowanie naszych licznych na Opolszczyźnie zamków, pałaców i dworków. I jak widać, liczba odwiedzających świadczy o tym, że to był dobry pomysł. Mam nadzieję, że dzięki festiwalowi zachęcimy wielu do odwiedzania tych pięknych miejsc - mówi Jadwiga Kulczycka, szefowa LGD Stobrawski Zielony Szlak.

  Iwetta Sochor, z wykształcenia plastyk, podkreśla, że wykonała swój tort „Zamek Piastów Śląskich w Brzegu”, dokładnie analizując plany zamku. Wielką dbałość o szczegóły podkreśla też Anna Swół z Opola, szefowa Pracowni Tortów Artystycznych „As w kuchni”. Zrobiła zamek w Rogowie Opolskim, a właściwie jego bibliotekę, w której znalazła się nawet lukrowa najstarsza księga będąca w zasobach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, która ma tam siedzibę.

  W konkursie zwyciężył pałac w Maciejowie wykonany przez Jolantę Perec z Zawady.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół