• facebook
 • rss
 • Tulipany Narodowego Dnia Życia po raz pierwszy

  ak

  dodane 05.04.2016 09:45

  Laureatami zostali: Danuta Starzec, Małgorzata Pizio-Domicz i Antoni Domicz, stowarzyszenie z Kadłuba i gmina Gogolin.

  Tulipany Narodowego Dnia Życia przyznawane są do sześciu lat. Wczoraj w Opolu przyznano je po raz pierwszy. Cztery statuetki dla osób oraz instytucji promujących i wspierających wartości rodziny w opolskim ratuszu otrzymali: Danuta Starzec – dziennikarka radiowa, Małgorzata Pizio-Domicz i Antoni Domicz – architekci, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kadłubie oraz gmina Gogolin.

  –  Jestem dziennikarzem śledczym: szukam dobra, bo dobro jest cichutkie. Zło jest głośne, bardziej medialne. Dobra jest naprawdę bardzo dużo. Zawsze uważałam, że każde życie warte jest tego, żeby się nad nim pochylić, nie skreślać człowieka – powiedziała, dziękując za wyróżnienie Danuta Starzec, poprzednio dziennikarka Radia Opole, obecnie – Radia Doxa. Od 20 lat prowadzi audycje z ludźmi uzależnionymi od alkoholu i narkotyków. – Jeden z młodocianych narkomanów powiedział mi: dziękuję, bo Pani mi zwróciła godność, chcąc rozmawiać z takim łachudrą ja jak – powiedziała D. Starzec. Jednak jej ostatnie wyznanie zrobiło na uczestnikach uroczystości (byli m.in. prezydent Opola, wicemarszałek województwa, dyrektorzy departamentów społecznych urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego) najmocniejsze wrażenie.

  – Osobiście wiem, co znaczy podjąć tak niezwykle trudną decyzję, przed którą stają niektóre matki: albo moje życie, albo życie dziecka, które jest we mnie. Przed takim wyborem 8 lat temu stanęła moja córka. Dziecko żyje, jest piękna dziewczynka, a moja córka, mam nadzieję, jest szczęśliwa tam, na drugim świecie. Bardzo ją rozumiałam i jestem bardzo dumna z mojej córki – powiedziała Danuta Starzec.

  Pozostałe statuetki – wręczane przez Barbarę Słomian, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego i Opiekuńczego, oraz Jacka Sapę, prezesa Fundacji Narodowego Dnia Życia – przyznano w kategoriach: dzieło kultury, inicjatywa społeczna i samorząd. Państwo Domiczowie zostali wyróżnieni za projekt Symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego na Górze Świętej Anny.

  Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kadłubie doceniono za otwarcie w 2015 roku przedszkola „Dobry Start” w Strzelcach Opolskich, w którym opiekę znalazły dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjno-opiekuńczymi.

  Natomiast w kategorii „samorząd” honorową nagrodę „tulipana” za prowadzenie polityki prorodzinnej otrzymała gmina Gogolin. Gmina ta od kilku lat oferuje różnego rodzaju dofinansowania, m.in. gminną zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, dopłatę do żłobków na dziecko, klubów malucha czy opiekunek do dzieci.

  Warto przypomnieć, że w ogólnopolskiej edycji Tulipanów Narodowego Dnia Życia w tym roku w kategorii „samorząd” za politykę prorodzinną otrzymał burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół