• facebook
 • rss
 • Mit brennender Sorge

  Andrzej Kerner

  dodane 25.05.2016 09:57

  Skromna prośba do kolegów dziennikarzy.

  Tuż obok siedziby opolskiej redakcji „Gościa” jest kościółek św. Aleksego. 96 lat temu często modlił się w nim i odprawiał Msze św. monsignore Achille Ratti, nuncjusz apostolski w Polsce. Przebywał u nas wtedy przez dłuższy czas jako członek Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku z siedzibą w Opolu. Mieszkał na plebanii kościoła Krzyża Świętego (dzisiejszej katedry). Dwa lata później został papieżem Piusem XI.

  15 lat potem napisał słynną encyklikę „Mit brennender Sorge” (Z palącą troską) o sytuacji Kościoła w III Rzeszy. A w niej słowa ważne dla katolików w czasach nie tylko nazistowskich:

  Kto wynosi ponad skalę wartości ziemskich rasę albo naród, albo państwo, albo ustrój państwa, przedstawicieli władzy państwowej albo inne podstawowe wartości ludzkiej społeczności, które w porządku doczesnym zajmują istotne i czcigodne miejsce, i czyni z nich najwyższą normę wszelkich wartości, także religijnych, i oddaje im cześć bałwochwalczą, ten przewraca i fałszuje porządek rzeczy stworzony i ustanowiony przez Boga-Człowieka i daleki jest od prawdziwej wiary w Boga i od światopoglądu odpowiadającego takiej wierze.

  Dzisiaj – toutes proportions gardées – takie niebezpieczeństwo grozi również nam, w Polsce. W poczuciu obrony wartości polskich dziennikarze i redaktorzy, także katoliccy, nie wahają się sięgać po repertuar znanych skądinąd haseł, które bez przesady trzeba nazwać nacjonalistycznymi. Szczególnym upodobaniem cieszy się wśród tej rzeszy publicystów każde zagranie na nucie antyniemieckiej.

  W naszej wielokulturowej i wieloetnicznej diecezji opolskiej wielu jest ludzi wrażliwych na takie manipulacje. Część z nas odbiera je z prawdziwą przykrością, a nawet z niepokojem o to, czy nie powrócą dawne czasy...

  Dlatego – z niewielką, przyznam – nadzieją na zrozumienie proszę: nie róbmy tego. Kościół jest katolicki. Powszechny, nie – polski.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Onon
   27.05.2016 21:53
   Pozwolę sobie nie zgodzić się z Panem. Po pierwsze: nie widzę na Gościu żadnej przesady w informacjach politycznych
  • Onon
   27.05.2016 22:05
   Powiem więcej: Lubie tu oprócz religii poczytać politykę bo jest wyważona i spokojna, w odróżnieniu np. od radykalnej GW. A to ze jest w końcu w Polsce Rząd który można chwalić to chyba dobrze, prawda? Po drugie określanie obecnej Polski nacjonalizmem to gruba przesada. W końcu ktoś dba nie tylko o europejski lub własny interes ale także i Polski interes. Czy ktoś nazywał Niemców nacjonalistami kiedy nam Eu kazała zamykać stocznie a oni jednak mogli wspierać swoje stocznie? Nie. To tylko spryt funkcjonowania w UE i mam nadzieje ze obecnej polskiej władzy taki spryt również będzie wychodził. Na marginesie: pisanie artykułów krytykujących Niemcy to nie antyniemieckosc a normalna krytyka, tak samo jak krytykuje się nasz kraj czy każdy inny. A obecny klimat w Polsce to, jeszcze raz, nie nacjonalizm, a próba dowartościowania nas Polaków, że możemy być ważnym członkiem Europy bez chodzenia na czyjejś smyczy.
  • MacBlacker
   28.05.2016 07:45
   Kolejny któremu się patriotyzm z III Rzeszą kojarzy. Bardziej niż "fali nacjonalizmu" wymyślonej na potrzeby poniewierania Polaków przez "elity" liberalno lewicowe, onawiam się tychże elit i ich trującej frazeologii.
  • Stanisław_Miłosz
   29.05.2016 19:56
   "W naszej wielokulturowej i wieloetnicznej diecezji opolskiej wielu jest ludzi wrażliwych na takie manipulacje. Część z nas odbiera je z prawdziwą przykrością, a nawet z niepokojem o to, czy nie powrócą dawne czasy..."

   Niepotrzebnie się niepokoją, rzezi opolskiej nie będzie. Najwyżej ktoś tam komuś po nadużyciu biira w paszczę da. Ale do tego naprwdę każdy pretekst dobry, dziennikarskie manipulacje są ku temu mędzyetnicznemu paszczobiciu zbędne. Grunt to zimna krew, trzeźwe myślenie, zdrowy rozum i nie dać się prowokować, bo prawdziwe niebezpieczeństwa czyhają z zupełnie innych stron.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół