• facebook
 • rss
 • Jedność chrześcijan w podzielonym świecie

  k /diecezja.opole.pl

  dodane 11.01.2017 10:58

  Bp Andrzej Czaja: Wspólne świadectwo wiary chrześcijan w Ewangelię niezmierne ważne we współczesnym świecie. List pasterski z okazji tygodnia ekumenicznego.

  W najbliższą niedzielę (15 stycznia) w kościołach diecezji opolskiej będzie czytany list pasterski biskupa opolskiego z okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w roku 2017.

  Bp Andrzej Czaja w liście noszącym tytuł „ Pojednajcie się z Bogiem! (2 Kor 5,20) przypomina krótko historię starań o jedność chrześcijan i wspólnej modlitwy podzielonych chrześcijan. „Dopiero od 1936 r. zaczęła się przyjmować nowa formuła modlitwy o jedność: nie tylko za 'innych', ale wraz z 'innymi', a więc wspólna modlitwa wszystkich chrześcijan” – przypomina biskup opolski.

  Treści tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – w związku z obchodami 500. rocznicy reformacji – przygotowali chrześcijanie z Niemiec. Biskup opolski poświęca im kilka zdań. „Podobnie jak w całej Europie, dziś głównym problemem Kościołów w Niemczech jest zjawisko postępującej sekularyzacji. Wiernym coraz trudniej zachować tradycyjnie chrześcijański styl życia” – pisze bp Czaja.Oddaje jednak sprawiedliwie, że „od wielu lat wzorem dla innych krajów pozostają jednak niemieccy chrześcijanie w działalności charytatywnej. Konkretna pomoc ubogim w różnych zakątkach świata, niezależnie od wyznania i religii, programowo wyprowadza wielu ludzi z nędzy i koi biedę. Także ostatnio obserwowana wśród niemieckich chrześcijan otwartość i pomoc uchodźcom z Bliskiego Wschodu jest dowodem chrześcijańskiej i ludzkiej solidarności”.

  Bp Andrzej Czaja w liście rozwija także tematykę Tygodnia Ekumenicznego’2017 „Pojednanie – Miłość Chrystusa przynagla nas” oraz relacji katolicko-ewangelickich. "Obchody 500. rocznicy Reformacji winny stać się szczególną okazją do wspólnego dawania świadectwa wiary w Chrystusową Ewangelię. Takie świadectwo jest niezmiernie ważne we współczesnym świecie, ulegającym sekularyzacji i nastawionym konsumpcyjnie" – pisze.

  Ostatni akapit listu przynosi ciekawą informację: w lipcu w Kamieniu Śląskim odbędzie się sesja plenarna Luterańsko-Katolickiej Komisji ds. Jedności, czyli najwyższej, światowej rangi spotkanie grupy katolickich i luterańskich teologów oraz hierarchów. Poprzednia taka sesja w Kamieniu Śląskim odbyła się w roku 1999 i jej efektem było dopracowanie bardzo ważnej „Wspólnej deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu”.

  Całość listu na stronie 2.

  A na następnej, trzeciej stronie – program nabożeństw i spotkań w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w naszej diecezji.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół