• facebook
 • rss
 • Jest w nas wielki potencjał dobra

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 24.06.2017 23:51

  Biskupi, księża, przedstawiciele władz i licznie zgromadzeni wierni, wpatrzeni w wizerunek Opolskiej Pani, zawierzyli miasto i jego mieszkańców opiece Matki Bożej.

  - Przygotowywaliśmy się na ten dzień, już bardzo konkretnie, od 2 lutego, od święta Ofiarowania Pańskiego, przyjmując w naszych świątyniach kopię ikony Matki Bożej Opolskiej i podejmując trud przemiany serc, modlitwy za miasto, kontemplacji ikony Matki Bożej oraz trwając przed Panem na adoracji Najświętszego Sakramentu. To jest wielkie dobro duchowe, które dziś składamy na ołtarzu Bogu - mówił w homilii bp Andrzej Czaja, który w sobotę 24 czerwca uroczyście proklamował akt zawierzenia Opola Matce Bożej w 800-lecie miasta.

  Uroczystości rozpoczęły się na schodach kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, skąd po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych wyruszyła procesja do katedry opolskiej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz, uczelni wyższych i służb mundurowych, wielu wiernych opolskich parafii, delegacje ze sztandarami, siostry zakonne, klerycy i księża.

  - Bardzo potrzebujemy daru radości w Duchu Świętym w naszych sercach, rodzinach, społeczeństwie. Bardzo też potrzebujemy kroczenia drogą pokoju i zbawienia. Tą procesją, którą za chwilę podążymy, będziemy chcieli to nasze pragnienie wyrazić - mówił bp Andrzej Czaja, zapraszając do wyruszenia za krzyżem. - Idźmy z radością i prośmy o Bożego Ducha, prośmy o pokój Boży dla całego świata, dla naszego miasta i o wielkie pragnienie zbawienia, które nie zawsze jest żywe w naszych sercach - zachęcał ordynariusz.

  W procesji niesiona była kopia obrazu Matki Bożej Opolskiej, która od 2 lutego br. peregrynowała po parafiach miasta Opola. Przez Mały Rynek, przy kościele oo. franciszkanów, a także ulicami Piastowską i Katedralną nieśli ją m.in. diakoni, klerycy, siostry zakonne, kobiety, Liturgiczna Służba Ołtarza i nadzwyczajni szafarze Komunii św.

  Kopia została ustawiona na specjalnie przygotowanym miejscu przed głównym wejściem do katedry. Na placu ustawiono też telebim. Z tej możliwości uczestniczenia w Mszy św. skorzystało niewiele osób.

  W czasie odczytywania aktu zawierzenia miasta Matce Bożej katedra była wypełniona   W czasie odczytywania aktu zawierzenia miasta Matce Bożej katedra była wypełniona Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  Po wejściu do katedry biskupi wraz z prezydentem miasta Opola udali się do kaplicy Matki Bożej Opolskiej. Tam bp Andrzej Czaja odczytał akt zawierzenia miasta Opola Matce Bożej. W tym czasie wszyscy klęczeli, a na zakończenie wspólnie odmówili „Pod Twoją obronę”. Słowa tej modlitwy, wypowiadane przez tak wiele osób jednocześnie, mocno brzmiały w murach świątyni.

  Biskup opolski podarował Matce Bożej różaniec ze szlachetnych kamieni, kolorami nawiązujący do barw Opola, a także na pulpicie złożył spisaną treść odczytanego aktu.

  Następnie rozpoczęła się Eucharystia, którą z biskupem opolskim koncelebrowali m.in. bp Rudolf Pierskała, bp Paweł Stobrawa, bp senior Jan Wieczorek z Gliwic oraz proboszczowie opolskich parafii.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół