GN 32/2018 Archiwum

Z wiosłem w ręku

Wakacyjna przygoda na Małej Panwi okazała się trafioną propozycją diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży.

Spływ Małą Panwią rozpoczęli w Krupskim Młynie. – Pierwszy odcinek był bardzo wymagający ze względu na liczne przeszkody, które czekały na nas w wodzie – opowiada ks. Jarosław Staniszewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, a Magdalena Snela i Katarzyna Kras dodają, że przez to w grupie zdarzyła się niejedna wywrotka czy zawieszenie na jakimś wystającym konarze. – Ale każdy szybko wdrapywał się z powrotem i płynął dalej – zapewniają z uśmiechem. Na wodzie spędzali kilka godzin dziennie. Potem był czas i na Eucharystię sprawowaną w plenerowych warunkach, i na wspólne przygotowywanie posiłku, a nawet na nocne gry w lesie, czyli tajemniczy świetlik po północy. – Goniliśmy się po lesie. Jedni mieli latarki, a inni nie – wyjaśnia Grzegorz Kozieł, dodając, że bardzo mu się podobało. A gdy uczestników spływu, gotowych do wypłynięcia na ostatni etap drogi z Ozimka do Turawy, pytam, czy taki obóz jest ciekawą formą spędzenia wakacji, młodzi jednogłośnie krzyczą, że tak.

– Atmosfera, którą tworzy ks. Jarek, jest rodzinna. Każdy czuje się tu dobrze – wyjaśnia Marta Domaradzka. Na wodzie doskonale radzą sobie zarówno wytrawni kajakarze, jak i nowicjusze. Jest sporo śmiechu, a przede wszystkim wyzwanie do podjęcia. – Młodzi ludzie to lubią – podkreśla diecezjalny duszpasterz młodzieży, dodając, że taka wakacyjna przygoda jest przede wszystkim okazją, by po bratersku spotkać się, by razem przygotować liturgię i w niej uczestniczyć, i by cieszyć się sobą. Okazją do tego był także biwak nad jeziorem w Turawie, który zakończył 5-dniowy obóz kajakowy. Na wakacyjny czas diecezjalni duszpasterze zaproponowali dzieciom i młodzieży szereg form wypoczynku, rekolekcji i aktywnej rekreacji. Duszpasterstwo młodzieży, oprócz spływu kajakowego, szykuje pieszą pielgrzymkę po hiszpańskim szlaku do Santiago de Compostela. Dla dziewcząt ze wspólnot Dzieci Maryi zaplanowano 5 turnusów rekolekcyjnych i pielgrzymkę do Rzymu, natomiast duszpasterstwo LSO organizuje dwa turnusy formacyjne w Raciborzu-Miedoni, w których weźmie udział ok. 70 ministrantów, a także sierpniowy obóz piłkarski w Kluczborku, na który zgłosiło się ponad 20 osób. Oczywiście tym kilku propozycjom diecezjalnym towarzyszy wiele inicjatyw parafialnych. Proboszczowie i wikarzy organizują dla dzieci i młodzieży m.in. spływy kajakowe, obozy przetrwania, wycieczki rowerowe i pielgrzymki – zsumować je wszystkie byłoby bardzo trudno.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma