Rozpoczyna się wielki jubileusz w Nysie

– Rok 2012 jest szczególnym rokiem w naszej historii – cieszą się siostry elżbietanki. 27 września przypada 170. rocznica założenia w Nysie Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Mija nie tylko 170. rocznica założenia Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, ale również 5. rocznica beatyfikacji matki Marii Luizy Merkert i 140. rocznica jej śmierci, oraz 125. rocznica ostatecznego zatwierdzenia zgromadzenia przez papieża Leona XIII.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w czwartek 27 września i potrwają do niedzieli, kiedy w nyskiej bazylice kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, odprawi o godz. 10 Mszę św. dziękczynną.

Przez cztery dni będą odbywały się prezentacje i wykłady poświęcone zgromadzeniu elżbietanek, bł. Marii Luizie i św. Elżbiecie Węgierskiej, a także koncerty i wystawa prac z konkursu malarskiego. Pełen program dostępny jest na stronie zgromadzenia: www.siostryelzbietanki.com.

Przypomnijmy, że Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety powstało w 1842 r. w Nysie. U jego początków była Klara Wolff wraz z trzema współzałożycielkami: Marią i Matyldą Merkert oraz Franciszką Werner. Siostry oddały się posłudze pośród chorych, cierpiących, samotnych i opuszczonych. – Powstanie nowej wspólnoty zakonnej było ważnym wydarzeniem dla Kościoła w tej części Europy. Wówczas w państwie pruskim, na terenie którego powstało zgromadzenie, od początku XIX wieku zamykano wszystkie zakony, traktując je jako niepotrzebne. W okresie największej walki z zakonami władze pruskie pozwoliły jednak na założenie wspólnoty elżbietańskiej – przypomina s. M. Anna Kołodziejczyk CSSE. – Siostry wybrały za swą patronkę św. Elżbietę, za której przykładem pragnęły służyć biednym, chorym i cierpiącym. Dziś, wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła, prowadzimy działalność pielęgniarską w szpitalach, w domach, w zakładach opiekuńczo-rehabilitacyjnych, charytatywną, katechetyczną w szkołach, w przedszkolach, rekolekcyjną wśród dzieci i młodzieży, wychowawczą w domach dziecka, parafialną, a także misyjną w 17 krajach świata - zaznacza s. M. Anna Kołodziejczyk CSSE.


 

« 1 »