Nowy numer 48/2020 Archiwum

Filmowe transformacje Ewangelii

Ks. Marek Lis zapowiada międzynarodową konferencję pod patronatem kard. Gianfranco Ravasiego

Od 25 do 27 października w Kamieniu Śl. i w Opolu odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Kinematograficzne transformacje Ewangelii”. Patronat nad nią objął kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

– Odpowiedź z Watykanu na prośbę o objęcie patronatu otrzymałem bardzo szybko, z odręcznym podpisem kardynała Ravasiego. Wiadomo, że związki między Biblią a kulturą to tematyka bardzo mu bliska, co też zostało podkreślone w liście kardynała – mówi ks. prof. Marek Lis, filmoznawca, kierownik Katedry Homiletyki, Mediów i Komunikacji Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Wśród prelegentów konferencji będą naukowcy z Polski, Holandii, Chorwacji, Niemiec, Włoch i Australii.

- Wyjątkowo ciekawie zapowiada się kilka wykładów. Kanadyjski jezuita Lloyd Baugh z Uniwersytetu Gregoriańskiego będzie mówił o południowoafrykańskim filmie „Son of Man’s” (Syn Człowieczy), w którym opowieść o jak najbardziej współczesnej historii pewnego czarnego człowieka, toczy się tak jak opowieść o ziemskim życiu Chrystusa. Na przeciwległym biegunie plasuje się wykład o. Petera Malone z Australii, który będzie mówił o prześmiewczych i pozbawionych szacunku filmach o Jezusie. Ciekawie zapowiadają się także wystąpienia polskich specjalistów. Mariola Marczak opowie o tym, w jaki sposób główny bohater filmu „Edi” jest figurą Jezusa, a ks. Witold Kawecki będzie mówił o tym, jaką rolę może odegrać obraz, w tym także film, w sferze badań teologicznych oraz innych zainteresowań religijnych – zachęca ks. Marek Lis.

Bliższe informacje na temat konferencji: twitter.com/kino_trans_IHS oraz w serwisie opole.gosc.pl w okienku „Patronaty”.

W bieżącym wydaniu "Gościa Opolskiego" rozmowa z ks. prof. Markiem Lisem o związkach między filmem a Ewangelią.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama