Nowy numer 49/2020 Archiwum

By wzmocnić swoją wiarę

Cykl konferencji „Żyć wiarą dziś”, na które zapraszają opolscy ojcowie jezuici, to propozycja dla każdego, kto szuka umocnienia.

Anna Kwaśnicka: Skąd wziął się pomysł, by przygotować cykl ośmiu konferencji poświęconych zagadnieniom wiary?

O. Stanisław Mrozek SI: – My, jezuici, ze względu na to, że jesteśmy związani czwartym ślubem – ślubem posłuszeństwa Ojcu Świętemu, staramy się podejmować inicjatywy każdego papieża. 16 września, będąc w Bejrucie, papież Benedykt XVI powiedział: „Ogłaszając Rok Wiary, który rozpocznie się 11 października, chciałem, aby każdy wierzący mógł na nowo podjąć drogę nawrócenia serca. Zachęcam was zatem gorąco do pogłębiania przez cały ten rok waszej refleksji nad wiarą, aby uczynić ją bardziej świadomą i aby umocnić wasze przylgnięcie do Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii.”

Zatem będą to spotkania zainspirowane rozpoczynanym Rokiem Wiary, a kiedy będą się odbywały i jak będą przebiegały?

– Spotkania będą miały miejsce w środy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu, przy ul. Czaplaka 1. Będziemy rozpoczynać o 17.30, na początku każdego spotkania zwracając się do Matki Bożej jako ikony wiary. Bł. Jan Paweł II modlił się „Maryjo, ikono wiary módl się za nami”. Maryja jest nam przewodniczką w wierze, dlatego Jej będziemy zawierzać nasze wkraczanie w świat głębszej wiary, która jest warunkiem zbawienia. Po nabożeństwie, o 18.00 będzie Msza św. z krótką homilią, a po niej konferencja.

Na kiedy zaplanowano pierwszą konferencję?

– Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 października. Temat „Jeżeli nie wiara – to co? Jeśli nie Chrystus – to kto?” podejmie ks. prof. dr hab. Marek Lis. Wszystkie osiem tematów wybrałem w oparciu o wywiad z różnymi wiernymi. Otrzymali oni listę kilkudziesięciu zagadnień i wskazali te, na które chcieliby coś więcej usłyszeć. Konferencje będą głosić ojcowie jezuici i księża diecezjalni.

Kto może czuć się zaproszony na spotkania „Żyć wiarą dziś”?

– Każdy. Zarówno poszukujący, jak i głęboko praktykujący. Proponujemy tematy, które podbudowują słuszność naszej wiary od strony biblijnej i naukowej:

• 17 października: Jeżeli nie wiara – to co? Jeśli nie Chrystus – to kto? – ks. prof. dr hab. Marek Lis
• 24 października: „Między wiarą a prawdziwą nauką nie może być konfliktu” (Benedykt XVI) – o. Witold Trawka SI
• 7 listopada: Wiara według Biblii – o. Wacław Rusiniak SI
• 14 listopada: Fundamenty wiary – Bóg nadaje na trzech „kanałach” – ks. Marcin Ogiolda
• 21 listopada: Co robić, gdy przeżywam kryzys wiary? (osobiste świadectwo) – o. Stanisław Mrozek SI
• 28 listopada: Skąd wiadomo, że Pismo Święte jest Pismem Świętym – Słowem Bożym? – ks. dr n. biblijnych Andrzej Demitrów
• 5 grudnia: Jak być człowiekiem wiary i chrześcijaninem dzisiaj? – o. Bogdan Długosz SI
• 12 grudnia: Czy konieczne jest pośrednictwo Kościoła na drodze do Boga? – o. Stanisław Mrozek SI


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama